Mjeku: Shifrat janë reale, por numri i të infektuarve mund të jetë 10 herë më i madh

Mjeku: Shifrat janë reale, por numri i të infektuarve mund të jetë 10 herë më i madh

23:28 19/03/2020

Mjeku Pëllumb Pipero u shpreh mbrëmjen e kësaj të enjteje në “Opinion” se shifra e të infektuarve të konfirmuar me Covid-19 në vendin tonë, mendohet se është me e lartë se 64 (shifër kjo deri më 19 Mars).

Pipero thotë se epidemia është si pamja e ajsbergut dhe se shohim vetëm majën.

“Epidemia ka formën e ajsbergut, majën i shohim akoma, ne mund të evidentojmë ata persona që kanë ankesa apo kanë kontakt me të infektuarit. Numri i të infektuarve mendoj se është më i madh. Të paktën 10 herë më i madh, pra duhet të kemi 650 të infektuar, pavarësisht se ata mund të mos kenë asnjë shenjë. Por në rast se ata nuk zbatojnë këshillat dhe urdhrat e izolimit, janë burim infektimi për të tjerët. Ndaj u lutemi që të rrinë në shtëpi”. /tvklan.al
Grupi
LAJMET
Të ngjashme


Grupi