Mos e bëni asnjëherë këtë gjë me stomakun bosh! Mund të jetë…Mos e bëni asnjëherë këtë gjë me stomakun bosh! Mund të jetë…

14:50 23/10/2020

“Ti je ajo që ha” është një fjalë e urtë e njohur për të gjithë. Por ajo që ne bëjmë para një vakt gjithashtu ka një ndikim të madh në shëndetin tonë. Më poshtë janë të rënditura 9 gjëra që nuk mund t’i bëni asnjëherë me stomak bosh .

1. Nuk duhet të merrni anti-inflamatorë

Aspirina, paracetamoli dhe ilaçet e tjera anti-inflamatore josteroide (NSAID) nuk mund të konsumohen me stomak bosh. Jo vetëm që zvogëlon efektivitetin e tyre, por shkakton probleme serioze shëndetësore (të tilla si gjakderdhja gastrike) gjithashtu.

Këshillë: Qumështi ul efektet negative të këtyre anti-inflamatorëve.

2. Mos pini kafe

Edhe kafeja stimulon prodhimin e acidit që mund të shkaktojë urth dhe probleme të tjera në traktin tretës nëse konsumohet kur jeni me stomakun bosh. Pirja e kafesë pa konsumuar mëngjes mund të çojë në një mungesë serotonine dhe një humor të zymtë për pjesën tjetër të ditës.

Këshillë: Nëse nuk jeni në gjendje të hiqni dorë nga zakoni i pirjes së kafesë në mëngjes, konsumojeni atë me qumësht ose krem: yndyra e qumështit do të zvogëlojë efektet negative.

3. Mos pini alkool

Nëse konsumoni alkool pa ngrënë diçka, shkalla e përthithjes është më e lartë. Efekti i shpejtë i alkoolit në trup nuk kalon pa pasoja negative për mëlçinë, zemrën dhe veshkat tuaja.

Këshillë: Nëse jeni në një situatë ku nuk ju lejohet  të refuzoni një pije, jepni përparësi pijeve të ftohura të karbonizuara pasi ato absorbohen më ngadalë. Më mirë akoma, hani të paktën një sanduiç të vogël, idealisht që përmban gjalpë.

4. Mos konsumoni çamçakëz

Acidi tretës i prodhuar ndërsa jeni duke përtypur çamçakëz shkatërron rreshtimin e stomakut bosh, mbingopja me çamçakëz mund të çojë në gastrit. Është vërtetuar gjithashtu shkencërisht se njerëzit që përtypin çamçakëz preferojnë ushqimin e skuqura sesa fruta dhe perime.

Këshillë: Çamçakëzat që përmbajnë ëmbëlsues natyralë (xylitol, sorbitol) janë më pak të dëmshme se ato me sheqer, ciklamat ose aspartam. Mos e konsmumoni për më shumë se 10 minuta edhe nëse e keni stomakun plot.

5. Mos bëni ushtrime intesive

Ekziston një mendim se ushtrimet me stomakun bosh djegin më shumë kalori. Në të vërtetë, kjo nuk ndikon në humbjen e dhjamit. Nga ana tjetër, humbja e muskujve është e vërtetë. Intensiteti i ushtrimit zvogëlohet gjithashtu pasi trupi nuk ka energji.

Këshillë: Zëvendësoni stërvitjen intensive me ushtrime aerobike. Nëse keni probleme me tretjen, më mirë të keni një meze të lehtë përpara çdo lloj ushtrimi, sepse aktiviteti fizik shkakton prodhimin e lëngut të stomakut, i cili është i dëmshëm për stomakun bosh.

6. Mos pini lëng agrumesh

Acidi dhe fibrat e forta që përmbajnë agrumet irritojnë stomakun tuaj të zbrazët, gjë që është veçanërisht e rrezikshme për ata që kanë gastrit.

Këshillë: Lëngu i agrumeve të shtrydhur nuk do të sjellë asgjë tjetër përveç përfitimeve nëse e holloni me ujë në një raport 1: 1 (për ata me hiperaciditet) ose 2: 1 (për të gjithë të tjerët). /tvklan.al
Të ngjashme