Lutfije Muka (Meta), motra e Pëllumb Metës që u vra nga fëmijët e tij, ka bërë akuza në adresë të kunatës së saj, Blerina Metës bashkëshortes së Pëllumbit, duke e akuzuar se ka nxitur fëmijët.

Në një intervistë për emisionin Uniko nga Spartak Koka në Klan Plus, Lutfije Muka (Meta) thotë për bashkëshorten e Pëllumbit se Blerina Meta është burim dhune dhe nxitje për të tjerët.

Ajo tregon se 1 vit më parë kur i vdiq i ati, bashkëshortja e Pëllumb Metës nuk shkoi në varrimin e vjehrrit dhe nuk lejoi as fëmijët që të merrnin pjesë në ceremoninë mortore, me përjashtim të djalit të vogël Amarildos dhe vajzës së madhe e cila është e martuar të cilët morën pjesë.

Ajo është burime nxitje, është burim dhune ajo vetë në kokën e saj e ka këtë gjë, edhe imagjinata e saj shkoi deri në atë gjë sa gjithë njerëzit që e rrethojnë duket sikur janë njësoj si imagjinata e saj. Ndërkohë që ndau dhe fëmijët e vëllait tjetër, nuk i linte të hynin e të dilnin, nuk i la fëmijët as të merrnin pjesë në ceremoninë mortore të babait (gjyshit), si është e mundur. Vetëm djali i vogël dhe goca e madhe ka ardhur atë ditë që është varrosur babai edhe për pjesën që ka ardhur goca e madhe i falenderohem familjes ku ajo është martuar. Ata kanë qenë shtysa që duhet të marrësh pjesë në ceremoninë mortore të gjyshit, se zonja ka ngulur këmbë që mos shko dhe nuk ke për të shkuar. Kaq influencë ka pasur zonja. Po të ishte ai vëllai im aq i dhunshëm, nuk mundej ta merrte këtë me dhunë ta sillte në ceremononë mortore të babait të vetë”, ka thënë motra e Pëllumb Metës për emisionin Uniko.

Pëllumb Meta u vra nga 3 fëmijët e tij, siç thuhet deri në këto momente nga Prokuroria dhe Policia e Durrësit. Ndërsa bashkëshortja e tij Blerina Meta është e proceduar në gjendje të lirë për akuzën e veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës.

/tvklan.al