Mposhtni nxehtësinë këtë verë me 4 ushqime, do ju freskojnë dhe do ju mbajnë të shëndetshëmMposhtni nxehtësinë këtë verë me 4 ushqime, do ju freskojnë dhe do ju mbajnë të shëndetshëm

16:59 15/04/2021

Fatkeqësisht, për shumë njerëz, vera është koha kur ndiheni të nxehtë, të pakëndshëm për shkak të rritjes së temperaturës. Por gjatë verës, dikush kënaqet me bollëkun e frutave dhe perimeve të stinës dhe ju keni mundësi për të konsumuar prodhime të freskëta që mund t’ju ndihmojnë të qetësoheni.

Me rritjen e niveleve të merkurit, dielli përvëlues mund t’ju largojë nga e gjithë energjia dhe t’ju bëjë të ndiheni të dehidratuar. Mw poshtw janw listuar 5 ushqime që janë mjaft të dobishme dhe që ju freskojnë gjatë verës.

Shalqiri

Shalqiri është një nga frutat më të shëndetshëm që mund t’ju ndihmojë të mposhtni nxehtësinë. Është i përbërë nga 92% ujë dhe një frut i shkëlqyeshëm hidratues! Është i mbushur me likopen, antioksidantë, Vitamina A, B6 dhe C, kalium dhe aminoacide . Jo vetëm që ky frut i shëndetshëm do të ndihmojë trupin tuaj të qetësohet, por është gjithashtu ushqim me pak kalori për njerëzit që përpiqen të humbin peshë.

Kastraveci

Kastraveci është një ushqim i domosdoshëm gjatë verës që detoksifikon trupin dhe e mban lëkurën të shëndetshme dhe të bukur. Përbëhet nga 95 për qind ujë, gjë që e bën atë super hidratues. Ky superushqim gjithashtu eliminon toksinat nga trupi.

Selino

Një ushqim tjetër me përqindje të lartë uji është selino. Meqenëse përmban 95 për qind ujë dhe elektrolite, kjo e bën atë një mundësi të mirë për të mbajtur lart nivelet e nevojshme të lëngjeve. Selinoja përmban antioksidantë që ndihmojnë në pastrimin e lëkurës dhe ngadalësimin e shenjave të plakjes.

Kosi

Pavarësisht nëse ju pëlqen i ëmbël apo i thartë, kosi është një ushqim i lehtë në dietën tuaj verore. Kur jashtë është shumë nxehtë, përdorimi i kosit në vaktin tuaj është shpëtimi që do t’ju duhet. Kosi është ftohës, ushqyes dhe  i lehtë. /tvklan.alTë ngjashme