NASA po përgatit organe njerëzore për të mundësuar transplantimin në hapësirë


NASA po përgatit organe njerëzore për të mundësuar transplantimin në hapësirë

21:27 21/06/2021

Teknologjia revolucionare e shtypjes 3D mund ta bëjë një mundësi reale kirurgjinë shpëtuese në planetët e tjerë.

Misioni i parë i ekuipazhit i NASA-s në Mars pritet të nisë në vitet 2030 dhe sipërmarrësi miliarder Elon Musk ka folur për vendosjen e një milion njerëzve në Planetin e Kuq deri në 2050.

Por kolonistët e ardhshëm të Hënës dhe Marsit do të kenë nevojë të pashmangshme për trajtim mjekësor dhe shkencëtarët janë duke punuar për organe njerëzore të shtypura 3D për të bërë të mundur transplantimet dhe trajtimet e tjera thelbësore mjekësore.

Këtë javë, NASA ka njoftuar rezultatet e Sfidës Vaskulare të Indit, një projekt gjashtë-vjeçar për të krijuar ind mëlçie të rritur në laborator për të siguruar potencialisht organe transplantimi për astronautët në misionet e ardhshme të hapësirës së thellë.

Ekipi i shkencëtarëve në Sfidën e Indeve Vaskulare jo vetëm që kanë një çmim parash prej 300,000 Dollarësh të NASA-s për të rritur kërkimin e tyre, ata së shpejti do të kenë një shans për të dërguar kërkimet e tyre në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar.

Disa studime të indeve sintetike tashmë janë kryer në ISS. Në vitin 2019, astronautja Christina Koch përdori një pajisje pioniere të ndërtuar nga kompania amerikane Techshot për të shtypur indet organike në mikrogravitet. Ai material një ditë mund të jetë baza e zemrës së parë sintetike njerëzore të shtypur në 3D.

Shkencëtarët gjithashtu teorizojnë se krijimi i organeve sintetike të zbatueshme mund të jetë më i lehtë në mjedise me gravitet të ulët si në orbitë ose në një bazë të ardhshme të Hënës.

“Ndërsa ideja e ndërtimit të organeve sintetike të njeriut në një laborator është dekada e vjetër, përqendrimi i ri në udhëtimet në hapësirë ​​po përshpejton kërkimet”, thotë Laura Niklason, një profesore e anestezisë dhe inxhinierisë biomjekësore në Yale.

“Sidomos pasi bota tani po shikon udhëtime private dhe komerciale në hapësirë, ndikimet biologjike të gravitetit të ulët do të bëhen gjithnjë e më të rëndësishme, dhe ky është një mjet i shkëlqyeshëm për të ndihmuar ta kuptoni atë ”, është shprehur ajo. /tvklan.alTë ngjashme