NATO nis trupa dhe avionë luftarakë në Europën Lindore

NATO nis trupa dhe avionë luftarakë në Europën Lindore

13:17 01/02/2022

Spanja, Holanda dhe Gjermania po shqyrtojnë dërgimin e trupave në vendet aleate të Europës Lindore

Vendet anëtare të NATO-s po dërgojnë me mijëra trupa, avionë luftarakë dhe anije tek aleatët e tyre në Europën Lindore, mes tensioneve në rritje me Rusinë për shkak të dislokimit të më shumë se 100,000 trupave ruse në kufi me Ukrainën.

Perëndimi i frikësohet një pushtimi të afërt rus, të cilin Kremlini e mohon. Katër avionë luftarakë danezë F-16 zbarkuan në Lituani javën e kaluar për të forcuar misionin e policisë ajrore të NATO-s në Baltik. Që nga aneksimi me forcë i Krimesë nga Rusia në vitin 2014, NATO ka dislokuar ndërmjet 4,000 dhe 5,000 trupa në Estoni, Letoni, Lituani dhe Poloni.

Shtetet e Bashkuara kanë vënë në gatishmëri 8500 trupa. Me dhjetëra mijëra trupa ushtarake janë vendosur në Europë, kryesisht në Gjermani dhe Britaninë e Madhe. Franca ka njoftuar planet për të dislokuar qindra trupa në Rumani. Spanja, Holanda dhe Gjermania po shqyrtojnë gjithashtu dërgimin e trupave, avionëve dhe anijeve luftarake në vendet aleate të Europës Lindore. 

Më herët NATO ka bërë të ditur se nuk ka plane për të dislokuar trupa ushtarake në Ukrainë.

Klan News

Të ngjashme