Ndahet nga jeta Skënder Sallaku
Ndahet nga jeta Skënder Sallaku

09:17 11/02/2014 SkenderNje tjeter emer i madh i artit eshte ndare nga jeta mengjesin e sotem.

Ka mbyllur syte në moshën 79-vjecare një prej ikonave të humorit, Skënder Sallaku.

Ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë. Skënder Sallaku u lind në Tiranë më 25 janar 1935, dhe është konsideruar si një nga aktorët me te mire të humorit.

Fillimisht filloi punë si profesionist në Estradën e Kufirit, më pas si klloun akrobatik në cirk. Ai numeron dhe dhjetra skece dhe parodi të ndryshme.

Skender Sallaku është nderuar dhe me titullin e lartë ‘Artist i Popullit’. Ai njihet dhe si ish-kampion kombëtar në mundjen klasike.

Redaksia.e.gj
Të ngjashme