Nëse doni të dobësoheni, këto janë 5 ushqime që duhet t’i shmangni natënNëse doni të dobësoheni, këto janë 5 ushqime që duhet t’i shmangni natën

18:58 01/12/2020

Sistemi ynë i tretjes është më aktiv në mëngjes dhe në mbrëmje tenton të ngadalësohet. Kjo është arsyeja pse ne këshillohemi të hamë një darkë të lehtë, sidomos kur dëshirojmë të humbasim peshë. Kur hani vakte të rënda, trupi juaj nuk do të jetë në gjendje të tretë ushqimin dhe përkundrazi do të ruhet si yndyrë shtesë. Kjo mund të çojë në shtim të peshës.

Nëse keni ngrënë një vakt të madh menjëherë para se të shkoni në shtrat, sistemi juaj i tretjes do të funksionojë edhe kur jeni në gjumë. Kjo mund të bëjë që të zgjoheni me urth, dispepsi, refluks acidi ose simptoma të tjera të pakëndshme që prishin gjumin. Mungesa e gjumit atëherë mund të rrisë një sërë sfidash shëndetësore, përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin dhe mbipesha.

Për më tepër, furnizimi me gjak i trurit mund të zvogëlohet pasi kanalizohet në stomak për tretje. Kjo mund të bëjë që të zgjoheni në mëngjes të stresuar dhe të lodhur. Për shkak të të gjitha këtyre arsyeve, njerëzit shpesh këshillohen të konsumojnë vakte të lehta që përmbajnë sasi të ulët të karbohidrateve, kalorive dhe yndyrnave pak para gjumit.Më poshtë janë të listuara disa ushqime që duhet të shmangin natën për të humbur peshë shpejt.

Mishi i kuq përmban sasi të lartë të proteinave që janë thelbësore për humbjen e peshës. Por ato janë gjithashtu të pasura me yndyrë dhe kalori. Pra, këshillohet të shmangni varietin e mishit të kuq dhe ta zëvendësoni me mish të bardhë më të shëndetshëm.

Akullorja përmban sasi të bollshme sheqeri dhe kalorish të cilat mund të sabotojnë përpjekjet tuaja për të humbur peshë. Akullorja hahet si ëmbëlsirë dhe mund të shtojë shumë kalori shtesë në vaktin tuaj.

Perimet si brokoli dhe lulelakra mbajnë një sasi të madhe të fibrave të patretshme, e cila kërkon më shumë kohë për t’u tretur. Prandaj, është më mirë të shmangni këto perime para gjumit.

Salca e domates përmban shurupin e misrit me fruktozë të lartë (HFCS), i cili është një ëmbëlsues i bërë nga niseshte misri dhe ka një efekt të ngjashëm në trup si sheqeri i tryezës. Aciditeti i tij i lartë mund të shkaktojë gjithashtu urth dhe dispepsi.

Çokollata e zezë mund të jetë më e shëndetshme, por gjithsesi përmban sheqer që mund të pengojë procesin tuaj të humbjes së peshës. Përmban gjithashtu aminoacid që mund t’ju ​​mbajë vigjilent natën. /tvklan.alTë ngjashme