Nesër merret vendimi për negociatat e anëtarësimit

Nesër merret vendimi për negociatat e anëtarësimit

16:35 17/06/2019

Ministrat e Jashtëm të vendeve të Bashkimit Europian do të vendosin nesër për hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Vendimi do të merret gjatë samitit që do të zhvillohet në Luksemburg. Para nisjes drejt Luksemburgut, shefja e diplomacisë europiane Federika Mogerini bëri thirrje për një vendim pozitiv për dy vendet, si vlerësim për reformat e ndërmarra.

Megjithatë, sipas Deutsche Welle vendimi pritet të shtyhet për në Shtator të këtij viti, pas vendimit të qeverisë së Holandës që e konsideron hapjen e negociatave për Shqipërinë si të parakohshëm.

Tv Klan

Të ngjashme

Grupi

Kallezo