Nis vaksinimi në Vlorë, Rama: Brenda Marsit vijnë 40 mijë dozat e PfizerNis vaksinimi në Vlorë, Rama: Brenda Marsit vijnë 40 mijë dozat e Pfizer

11:24 18/02/2021

Pas Tiranës e Shkodrës, këtë të enjte ka nisur vaksinimi edhe në qytetin e Vlorës. Në ditën e parë të nisjes së këtij procesi, i pranishëm ishte Kryeminitri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Në një prononcim për gazetarët, Rama tha se procesi do të shtrihet intensivisht ditë për ditë, duke nisur me mjekë e infermierë për të vijuar tek të moshuarit.

“Do shtrihet intensivisht ditë për ditë, në gjithë rrjetin e mjekëve dhe infermierëve dhe shumë shpejt të gjithë do të jenë të vaksinuar. Po ashtu do të mbarojë shumë shpejt edhe për të moshuar, në shtëpitë e të moshuarve. Ditën e diel do të vazhdojmë me disa personalitet 80 e lart që do të vaksinohen për të filluar me këtë kategori”.

Rama tha gjithashtu se brenda muajit Marsit pritet të vijnë 40 mijë dozat e Pfizer.

“Ndërkohë vazhdojmë përpjekjen për të siguruar sasi të konsiderueshme vaksinash në vijim. Ndërkohë që brenda muajin Mars do të kemi 40 mijë dozat e Pfizer”./tvklan.alTë ngjashme