Nisin hetimet ndaj Mourinho


Nisin hetimet ndaj Mourinho

08:17 03/06/2023

UEFA ka nisur procedim disiplinor ndaj trajnerit portugez, si edhe për klubet e Romës e Sevillas

UEFA ka hapur një procedim disiplinor ndaj José Mourinhos, “për fyerje dhe gjuhë ofenduese ndaj një zyrtari të ndeshjes”.

Institucioni europian i futbollit i referohet incidentit në parkingun e stadiumit “Pushkash Arena” të Budapestit.

Hetimi ka të bëjë me finalen e Liges se Europës, të fituar 5-2 pas gjuajtjes së penalltive nga skuadra andaluziane.

Një hetim u hap edhe ndaj klubit verdhekuq për “sjellje jo korrekte të ekipit”, si edhe për “hedhje objektesh, ndezje fishekzjarresh, akte dëmtimi” nga tifozëria e saj.

Hetim ka nisur edhe ndaj Sevillas. Klubi andaluzian do të duhet të përgjigjet për “sjellje jo korrekte të skuadrës” dhe për “futjen në fushë, hedhjen e objekteve dhe ndezjen e fishekzjarreve nga ana e fansave.

UEFA reagoi edhe për agresonin ndaj arbitrit kryesor të finales Enthoni Tejlor, i cili u sulmua nga disa tifozë të Romës në aeroportine Budapestit.

Sipas institucionit europian të futbollit, dënohet me forcë sulmi i dhunshëm në drejtim të gjyqtarit.

Klan NewsTë ngjashme