Nuk e kemi ditur më parë! Zbuloni se çfarë ndodh me trupin tonë kur qeshimNuk e kemi ditur më parë! Zbuloni se çfarë ndodh me trupin tonë kur qeshim

11:55 03/02/2021

Kur qeshim, menjëherë fillojmë të ndjehemi ndryshe dhe në një mënyrë të çuditshme, ndërsa fytyra dhe muskujt tanë fillojnë të tkurren, është si diçka që ngjitet brenda mendjes sonë. Të gjitha këto janë shenja se trupi ka filluar të marrë përfitime shëndetësore, madje edhe më shumë sesa mund ta mendoni.

1. Do të filloni të digjni më shumë kalori.

Ashtu si aktivitetet e tjera edhe e qeshura ju ndihmon që të humbisni më shumë peshë dhe ju bën të arrini sa më shpejt qëllimin tuaj.

E qeshura aktivizon organe të ndryshme. Një nga ato organe janë muskujt tuaj, ata fillojnë të relaksohen. Plus, ndërsa ju qeshni, muskujt e barkut fillojnë të zgjerohen dhe tkurren, gjë që është shumë e ngjashme me atë kur jeni duke ushtruar dhe stomaku juaj fillon të ndjehet i lënduar më pas.

2. Ju merrni lehtësim të menjëhershëm të stresit.

Një e qeshur do të lehtësojë stresin tuaj në çast. Në proces, rrahjet e zemrës suaj gjithashtu do të rriten dhe më pas do të ulen. Ju do të ndiheni të relaksuar dhe nivelet e stresit tuaj do të jenë më të ulëta. E qeshura çliron kimikatet e ndjeshme që janë përgjegjëse për disponimin tonë të mirë. Kjo do të thotë që pas një të qeshuri do të ndiheni mirë në përgjithësi.

3. Presioni juaj i gjakut mund të ulet.

E qeshura mund të ndihmojë enët e gjakut dhe të rrisë rrjedhën e gjakut. Kjo mund të ju mbrojë nga problemet e zemrës dhe sulmet në zemër. Përveç kësaj, hulumtimet kanë treguar se, në disa njerëz, e qeshura mund të ulë presionin e gjakut.

4. Do të merrni frymë më mirë.

Ne e dimë që oksigjeni është shumë i rëndësishëm që trupat tanë të punojnë si duhet. Frymëmarrjet e thella mund të na japin një sasi të mirë oksigjeni dhe një mënyrë interesante për ta bërë këtë është përmes të qeshurit. Kur qeshim mushkëritë tona hapen dhe mund të marrim frymë më gjatë për të siguruar gjakun tonë me oksigjenin që i nevojitet.

5. Ju do të jeni në gjendje të ndjeni më pak dhimbjen.

Nëse keni dhimbje ose ndiheni jo mirë, përpiquni ta qeshni. E qeshura çliron qetësuesit natyral të trupit dhe mund të ndiheni shumë herë më mirë më pas. Ky qetësues natyral luan një rol të rëndësishëm sepse ju ndihmon të përballoni jo vetëm dhimbjen mendore por edhe atë fizike. /tvklan.alTë ngjashme