PD përjashton vajzën e Azem Hajdarit

PD përjashton vajzën e Azem Hajdarit

21:16 11/03/2019

Partia Demokratike ka përjashtuar nga radhët e saj vajzën e Azem Hajdarit, themeluesit dhe ish-udhëheqësit të ndjerë të kësaj force politike, të cilin ajo e ka shpallur tribun të demokracisë.

Vendimi erdhi pasi Rudina Hajdari deklaroi publikisht se refuzonte ta dorëzojë mandatin e deputetit.

Partia Demokratike reagoi përmes Gazmend Bardhit duke thënë se vendimi i Rudina Hajdarit është personal dhe mandati u takon demokratëve.

“Është e qartë se nga sot ajo nuk përfaqëson më Partinë Demokratike në Parlamentin e Krimit dhe për pasojë nuk është më as anëtare e Këshillit Kombëtar të PDSH. Kaq mjafton! Në rastin e Rudina Hajdarit, çdo vendim statutor është i panevojshëm, sepse formalisht ajo nuk rezulton e regjistruar si anëtare e Partisë Demokratike”.

Bardhi thotë se në rastin e Rudina Hajdarit, çdo vendim statutor është i panevojshëm, sepse formalisht ajo nuk rezulton e regjistruar si anëtare e Partisë Demokratike, Rudina Hajdari bëhet kështu e dyta deputete e Partisë Demokratike pas Myslym Murrizit, që nuk pranon të djegë mandatin. Ndërsa të tjera kandidatëve të selisë blu në lista kanë pranuar të marrin mandatin.

Tv Klan


Grupi
LAJMET
Të ngjashme
Grupi