Obama takim me të rinjtë në Londër

US President Barack Obama delivers a speech during the memorial service for late South African President Nelson Mandela at Soccer City Stadium in Johannesburg to on December 10, 2013. Mandela, the revered icon of the anti-apartheid struggle in South Africa and one of the towering political figures of the 20th century, died in Johannesburg on December 5 at age 95. Mandela, who was elected South Africa's first black president after spending nearly three decades in prison, had been receiving treatment for a lung infection at his Johannesburg home since September, after three months in hospital in a critical state. AFP PHOTO / ALEXANDER JOE (Photo credit should read ALEXANDER JOE/AFP/Getty Images)


Obama takim me të rinjtë në Londër

18:25 23/04/2016

Në ditën e dytë të vizitës së tij në Britaninë e Madhe, Presidenti amerikan Barack Obama, u ka bërë thirrje të rinjve britanikë “të refuzojnë pesimizmin dhe cinizmin”, e të “mendojnë se progresi është i mundur dhe se problemet mund të zgjidhen”. Obama u prit si një yll roku nga më shumë se 500 të rinj në Londër.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë nxiti londinezët të largojnë ksenofobinë e të mos mënjanohen nga bota. Kur flas me të rinjtë, u lutem atyre, dhe une ju lutem t’i refuzoni këto mendësi, tha Obama.

Fjalët e presidentit amerikan vijnë një ditë pas deklaratave të forta kundër daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Të premten në konferencën për shtyp me kryeministrin Cameron, Obama tha se influenca britanike në botë është më e lartë nëse qëndron brenda bllokut europian, ndërsa theksoi se Londra do të jetë e fundit në axhendën tregtare të Ëashingtonit nëse del nga Bashkimi Europian.

Fjalët e presidentit amerikan u cilësuan si një kërcënim dhe ngjallën zemëratën e deputetëve euroskeptikë, të cilët akuzuan Obamën se po urdhëron qeverinë britanike. Më herët kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson, tha se fjalët e Obamës ishin shembulli i qartë i shprehjes

“bëj si them unë, mos bëj si bëj unë”.

Tv KlanTë ngjashme