OBSH: 93% e fëmijëve thithin ajër të ndotur – TV KLAN

OBSH: 93% e fëmijëve thithin ajër të ndotur

Gjinekologët: Është shkaktar i 12% të aborteve

Grimcat e pluhurit apo siç njihen ndryshe pm 2,5 janë ndotësit kryesor të ajrit, të shkaktuar nga qarkullimi i madh i automjeteve, fabrikat, punimet e ndryshme dhe rrugët e paasfaltuara.

Ekspozimi i fëmijëve në ajrin e ndotur fillon që në barkun e nënës. Gjinekologët fajësojnë ajrin si shkaktar të shumë problemeve.

Tek fëmijët e vegjël ndotja e ajrit ndikon në zhvillimin mendor, aftësinë njohëse, si dhe është shkaktar i astmës, kancerit dhe risk për prekjen e sëmundjeve kardiovaskulare në moshë të rritur.

Tv Klan

Kategori
AktualitetLajmet KryesoreTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*Emisione