OBSH miraton Mosquirix, vaksina e parë në botë kundër Malaries


OBSH miraton Mosquirix, vaksina e parë në botë kundër Malaries

09:27 11/10/2021

Duke u dhënë njerëzve shpresa të reja në luftën kundër malaries, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) kohët e fundit njoftoi përdorimin e vaksinës së parë kundër malaries për fëmijët. Fushata e parë masive e vaksinës kundër malaries në botë pritet të shpëtojë miliona fëmijë nga kontraktimi i sëmundjes dhe mijëra nga vdekja prej saj. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, ka miratuar vaksinën e malaries RTS, S/AS01, e njohur edhe si Mosquirix, e krijuar nga kompania farmaceutike britanike GlaxoSmithKline (GSK).

Vaksina e Malaries mund të funksionojë kur ilaçet antimalarial janë ndalur

Kur mushkonjat kafshojnë, ata transmetojnë parazitin Plasmodium falciparum nga një person tek tjetri. Deri më tani, parandalimi ynë i malaries ka të bëjë me mbajtjen e rrjetave të mushkonjave për të shmangur kafshimin dhe spërkatjen e insekticidit për të vrarë mushkonjat. Pastaj ka ilaçe që mund të përdoren për parandalimin ose trajtimin e malaries. Mjekimet antimalariale janë bërë rezistente ndaj parazitit dhe pesticidet janë bërë rezistente ndaj mushkonjave. Sidoqoftë, që nga viti 2000, metodat ekzistuese të kontrollit kanë rezultuar në një ulje të konsiderueshme të vdekshmërisë nga malaria. Kur të gjitha masat kanë filluar të dështojnë, është kjo vaksinë e malaries që mund të ndihmojë në kontrollin e shpërthimit në nivel global.

Sugjerimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë është që fëmijët në rrezik të lartë të infektimit me P falciparum, i cili është i kudondodhur në Afrikë, të marrin vaksinimin Mosquirix, një hap vendimtar drejt zhdukjes së parazitëve më vdekjeprurës të malaries njerëzore, sipas Helthsite.

Tedros shkroi në Twitter: “Kam filluar karrierën time si një studiues i malaries dhe kam dëshiruar ditën që do të kishim një vaksinë efektive kundër kësaj sëmundjeje të lashtë dhe të tmerrshme. Sot është ajo ditë: OBSH po rekomandon përdorimin e gjerë të vaksinës së parë në botë kundër malaries “

Çfarë dimë për vaksinën kundër malaries?

Edhe pse ka vaksina të tjera në dispozicion për viruset dhe bakteret, kjo ishte hera e parë që OBSH këshilloi përdorimin e gjerë të një vaksine kundër një paraziti njerëzor. Vaksinimi mbron nga plasmodium falciparum, më i rrezikshmi nga pesë speciet parazitare.

Mosquirix është një vaksinë që ndahet në “nënnjësi”. Kjo tregon se përmban vetëm një pjesë të vogël të parazitit të malaries, i cili sintetizohet. Kjo proteinë është e kombinuar me një “ndihmës”, një kimikat që ka për qëllim të shkaktojë një përgjigje të fuqishme imune. Vaksina funksionon kryesisht duke nxitur prodhimin e antitrupave kundër parazitit, duke e neutralizuar atë dhe duke e parandaluar atë nga infektimi i qelizave të mëlçisë. Kur një parazit hyn në trup, ai sulmon këto qeliza së pari. Kur një pjesë e ndryshme e sistemit imunitar përgjigjet, vaksinimi gjithashtu ndihmon në ngritjen e një përgjigje inflamatore.

Rreth sëmundjes

Malaria është një sëmundje parazitare e përhapur nga mushkonjat. Njerëzit infektohen me parazit pasi kafshohen nga mushkonjat e infektuara. Malaria i bën njerëzit të ndihen shumë të sëmurë, me temperaturë të lartë dhe të dridhura. Disa nga simptomat e zakonshme të malaries përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, ciklet e të dridhurave, ethe dhe djersitje. Bisedoni me mjekun tuaj nëse përjetoni ethe ndërsa jetoni në një rajon me rrezik të lartë ose përjetoni simptoma të tjera të rënda. /tvklan.al


Të ngjashme