Palmer: SHBA mbështet integrimin e rajonit në BE

Palmer: SHBA mbështet integrimin e rajonit në BE

14:41 31/10/2019

“Të angazhuar për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës”

Gjatë tri ditëve të kaluara në Shkup përveç takimeve me krerët shtetëror dhe liderët e partive politike në Maqedoninë e Veriut, Palmer ka theksuar se ka këmbyer mendime edhe me ambasadorët e dhjetë vendeve të Evropës Juglindore. Në deklaratën pas takimit me Kryeministrin Zaev ai ka theksuar se SHBA, pavarësisht zhvillimeve në Bruksel, mbeten të përkushtuar për integrimin e rajonit në strukturat evropiane.

“Mezi presim që ky vend të bëhet anëtare e 30-të e NATO-s. Riafirmuan përkrahjen amerikane për integrimin dhe perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe rajonit”.

Lidhur me stabilitetin e Ballkanit, Palmer ka përmendur se Uashingtoni edhe më tej angazhohet për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, që sipas autoriteteve të Shkupit në disa dispozita është cënuar, për shkak të “JO”-së franceze në Samitin e Brukselit.

“Në Shkup jemi takuar me ambasadorët e gjithë rajonit të Ballkanit, për të diskutuar për një spektër të çështjeve rajonale. Ishte një mundësi e mirë për të këmbyer mendime. Mezi pres të kthehem dhe të vazhdojmë konsultimet me miqtë tanë në Shkup”.

Nga kabineti i Kryeministrit njoftojnë se Zoran Zaevi ka falenderuar diplomatin Palmer për ratifikimin në Senat të protokollit për aderimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

Siç thuhet vendi edhe më tej do të angazhohet në përmbushjen e reformave dhe të kultivojë marrëdhënie të mira ndëretnike e ndërfqinjësore.

Partneri i tij i koalicionit Ali Ahmeti i BDI-së, pas takimit me Palmer ka theksuar se bisedat janë fokusuar në eurointegrimet, përmbushjen e Marrëveshjeve të Ohrit e të Prespës dhe marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë, si dhe për zgjedhjet e ardhshme.

“Morëm garanci të fuqishme nga z.Palmer se SHBA-të ndihmojnë në qarqe diplomatkke por edhe në qendra evropiane se Maqedonia e Veriut meriton fillimin e negociatave dhe i ka përfunduar detyrimet ndaj BE-së”.

Në një komunikatë të shkurtër nga VMRO-DPMNE-ja opozitare thuhet se Matthew Palmer dhe lideri Mickoski e kanë potencuar rëndësinë strategjike të partneritetit të Maqedonisë së Veriut me SHBA-të si dhe nevojën e realizimit të qëllimeve strategjike për proceset integruese të vendit.

Autoritetet në Shkup nuk kanë fshehur kënaqësinë që takimi i Palmerit me dhjetë ambasadorët amerikan është mbajtur pikërisht në Shkup, ku para dhjetë viteve ishte ndërtuar një nga ambasadat më të mëdha të SHBA-së në rajon.

Tv Klan
UKT
Grupi
LAJMET

Të ngjashme


UKT
Grupi