Pamje, protesta e banorëve tek ish-stacioni i fundit i Tiranës së Re

Pamje, protesta e banorëve tek ish-stacioni i fundit i Tiranës së Re

20:30 30/04/2020

Banorët e komunitetit rom protestojnë për të disatën herë për mungesë të vëmendjes nga ana e institucioneve. Kjo është situata e krijuar tek stacioni i fundit i Tiranës së Re, apo në afërsi të pallatit me shigjeta.

Megjithëse në një periudhë izolimi, ata nuk ngurrojnë të tubojnë dhe të ngrenë zërin për të drejtat e tyre, të cilat shpeshherë kanë thënë se iu janë mohuar.

Në vendngjarje janë edhe forca të shumta të policisë, që përpiqen të shpërndajnë turmën, por romët nuk binden. Edhe në fillim të shpalljes së shtetrrethimit, minoritarët kanë protestuar, pasi shprehen se nuk kanë asnjë të ardhur./tvklan.al

Gazetare: Aida Topalli

Të ngjashme

Grupi

Kallezo