Paralajmërojnë mjekët: Infeksionet e traktit urinar kulmojnë gjatë verës, ç’duhet të bëni
Paralajmërojnë mjekët: Infeksionet e traktit urinar kulmojnë gjatë verës, ç’duhet të bëni

10:59 12/06/2021

Pas të ftohtit thumbues të muajve të dimrit, të gjithë presin verën dhe lehtësimin që sjell nga lagështia dhe i ftohti. Por në muajt e nxehtë të verës rriten infeksionet të ndryshme. Sigurisht, sëmundjet që vijnë nga mushkonjat janë rreziqet kryesore të këtij sezoni. Por ka shumë rreziqe të tjera shëndetësore që shpesh kalojnë pa u vërejtur. Një rrezik i tillë janë infeksionet e traktit urinar, të cilat rriten gjatë muajve të verës.

Sistemi urinar përfshin veshkat, retrën dhe fshikëzën urinare. Infeksioni i shkaktuar në këtë trakt quhet si infeksion i traktit urinar (UTI). Në përgjithësi shkaktohet nga bakteret, kërpudhat dhe viruset. Shumica e infeksioneve zakonisht përfshijnë traktin e poshtëm urinar, d.m.th., fshikëzën dhe uretrën. Gratë janë në rrezik më të madh për të zhvilluar një UTI sesa burrat, të cilat janë një dukuri e zakonshme në verë.

Rreziku i UTI në ditët e nxehta të verës

Muajt ​​e verës rritin rrezikun nga infeksionet e traktit urinar (UTI) për shkak të dehidrimit pasi në trupin e njeriut ka lëngje të pamjaftueshme. Për më tepër, ditët e ngrohta të verës janë perfekte për rritjen e mikrobeve dhe baktereve. Moti i nxehtë gjithashtu shkakton dehidrim i cili nga ana e tij çon në urinim të rrallë. Mbajtja e urinës për periudha më të gjata kohore dhe mungesa e qasjes në një banjë të pastër gjithashtu mund të kontribuojnë në UTI.

Zhytja në një pishinë të ndotur gjithashtu mund të shkaktojë infeksion. Duke përmendur shkaqe të tjera të infeksioneve të traktit urinar gjatë ditëve të nxehta të verës, Dr Lunaëat thotë se higjiena e dobët në zonën gjenitale si dhe djersitja e tepërt në rajonin perineal gjatë ditëve me diell mund të lehtësojnë transferimin bakterial nga rektumi në uretër (sidomos te femrat).

Bakteret më të zakonshme të lidhura me UTI janë Escherichia coli (E. coli) dhe kjo është përgjegjëse për infeksionet maksimale. Bakteret gjenden natyrshëm në zorrë, por problemi shfaqet nëse ato hyjnë në uretër.

Simptomat që duhet t’i kushtoni rëndësi

Është e rëndësishme të jesh vigjilent dhe të kërkosh trajtim menjëherë nëse vëren ndonjë simptomë që mund të tregojë infeksion të traktit urinar. Dr Lunaëat thotë se simptomat më të dukshme të kësaj gjendje janë “një ndjesi djegieje gjatë urinimit, urinim i shpeshtë, urinë me gjak, ethe, një dëshirë e papritur për të urinuar, presion në pjesën e poshtme të barkut, urinë me erë të keqe, dhimbje në rajoni i legenit dhe barku, të përziera dhe të vjella.

Ai paralajmëron se UTI e patrajtuar mund të çojë në komplikime fatale si pielonefriti (pezmatimi i veshkave) ose sepsë dhe thekson rëndësinë e trajtimit në kohë dhe të përshtatshëm që përfshin ilaçe.

Çfarë mund të bësh që të jesh i sigurt

-Për të parandaluar UTI, qëndroni të hidratuar duke pirë shumë ujë.

-Ju gjithashtu duhet të mbani një higjienë të mirë personale në pjesën tuaj gjenital për të mbajtur larg UTI-të.

-Shmangni mbajtjen e urinës për një kohë më të gjatë.

-Lani ndërresat përpara se t’i përdorni.

-Shmangni përdorimin e tualeteve publike dhe pishinave.

-Mos përdorni produkte kimikë në organet gjenitale.

-Vishni ndërresa të lehta për lëkurën, të bëra nga pëlhura që mund të marrin frymë.

Masa paraprake shtesë për gratë

-Nëse jeni grua, pastrohuni nga përpara mbrapa pasi të përdorni tualetin për të parandaluar përhapjen e baktereve nga analja në vaginë dhe uretër.

-Ndryshoni peceta sanitare herë pas here pas menstruacioneve. /tvklan.al

Të ngjashme