Sipas MeteoAlb, deri në mesditë i gjithë territori i vendit do të paraqitet nën dominimin e motit të kthjellët ku më të theksuara kthjellimet do të jenë përgjatë vijës bregdetare.

Parashikohet që orët e pasdites dhe në vijim të sjellin alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta nëpër të gjithë vendin KU më të dukshme vranësirat do të jenë në zonat malore veriore dhe pjesërisht në qendër duke rrezikuar reshje të izoluara shiu e dëbore.

Temperaturat e ajrit do të rriten si në mengjes edhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 0°C deri në 16°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi mbi 28 km/h nga drejtimi kryesisht Jugor – Juglindor duke sjellë në brigjet e Adriatikut dhe Jonit dallgëzim 1- 2 ballë.  /tvklan.al