Moti dominohet nga kthjellimet në të gjithë territorin, përjashtuar ekstremin verior ku do të ketë vranësira lokale. Pasditja dhe orët në vijim do të vijojnë nën ndikimin e moti të kthjellët dhe të ftohtë në gjithë Shqipërinë; kushte që vijojnë edhe gjatë natës.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit sërish ulen lehtë në mëngjes, por një rritje me 2°C sjellin orët e mesditës. Era do të fryjë mesatare, me shpejtësi deri 32 km/h nga drejtimi Verior duke gjënruar në det dallgëzimi 3 ballë./tvklan.al