Sipas MeteoAlb, mëngjesi i së hënës, do të vijojë me vranësira të dendura dhe reshje të izoluara në pjesën më të madhe të territorit, por duke filluar që nga mesdita dhe në vijim pritet përmirësim i kushteve amtosferike duke sjellë alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta ku më të theksuara vranësirat paraqiten në skajin Verior dhe Verilindor duke rrezikuar reshje të izoluara shiu e dëbore.

Parashikohet që mbrëmja dhe nata të përmirësojë dukshëm kushtet atmosferike në të gjithë territorin e vendit.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në orët e mëngjesit, por mbeten konstante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 19°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 40 km/h nga drejtimi verior dhe verilindor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./tvklan.al