Sipas MeteoAlb, depërtimi i mëtejshëm i masave afrikane do të sjellë në Shqipëri; mbizotërim të motit të kthjellët gjatë orëve të paradites; por pasditja do të sjellë kalime vranësirash të lehta nëpër të gjithë vendin ku më dukshme vranësirat do të jenë në zonat Veriore dhe Verilindore. 

Temperaturat e ajrit do të mbeten të larta si në mëngjes edhe në mesditë duke bërë që vlera minimale të regjistrohet në Ersekë 10°C ndërsa maksimalja pritet në Gjirokastër deri në 34°C.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe në det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Perëndimor; kjo do të bëjë që në brigjet detare të krijohet dallgëzim i ulët./tvklan.al