PD: Qytetarët paguajnë miliona për t’u kuruar nga CovidPD: Qytetarët paguajnë miliona për t’u kuruar nga Covid

17:58 18/01/2021

Basha: Rama premtoi shëndetësi falas, por dështoi

Demokratët sollën dëshminë e një çifti pensionistësh nga Tirana, të cilët thanë se për t’u kuruar nga Covid-19 janë detyruar të marrin 5 milion lekë borxh, pasi nuk patën asnjë mbështetje nga qeveria.

Qazim Noka: Unë quhem Qazim Melaim Noka. Kam vuajtur një sëmundje prej tre muajsh. Krejt vizitat çfarë kanë qenë në fillim dhe mbarim, i kam bërë privatisht. Kemi marrë lekë borxh me gjithë palën. Njëri merr 70, tjetri 80 mijë lekë pension.

Oriola Pampuri: Ndërkohë sa ju kushtojnë ilaçet që keni marrë ju dhe për zonjën për COVID-in?

Qazim Noka: Me të thënë të drejtën ka shkuar te pesa e përpjetë.

Oriola Pampuri: Sa? Pesë?

Hazbie Noka: 5 milionë lekë.

Oriola Pampuri: Dhe ku i keni gjetur këto, ju thatë që i keni marrë borxh?

Qazim Noka: Për Zotin borxh.

Për opozitën ka vetëm një përgjegjës dhe ai është Kryeminsitri Rama. Përmes një videoje edhe Lulzim Basha akuzoi kreun e qeverisë se ka braktisur qytetarët, dukë gënjyer për shëndetësi falas. Sipas Bashës shëndetësia eshtë në kolaps dhe shqiptarët paguajnë më shtrenjtë se çdokush në rajon. Kreu i opozitës thotë se Rama është dështim dhe duhet të largohet sa më parë.

Tv Klan


Të ngjashme