PDK, kritika ndaj Kurtit: Për të ka rëndësi fushata në Shqipëri, sesa jeta e qytetarëvePDK, kritika ndaj Kurtit: Për të ka rëndësi fushata në Shqipëri, sesa jeta e qytetarëve

12:32 12/04/2021

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë që është i shqetësuar për ikjen e kryeministrit Albin Kurti nga përgjegjësitë urgjente që ka Kosova.

Në një konferencë për media, Tahiri ka thënë që Kurti në vend që të merret me pandeminë dhe ekonominë e rrënuar prej saj, ai e ka izoluar Kosovën dhe vet ka shkuar në Shqipëri për të marrë pjesë në fushata zgjedhore.

Ai tha se kjo sipas tij është mungesë përgjegjësie, mungesë aftësie dhe mungesë njohurie nga ana e kryeministrit Kurti.

“Fatkeqësisht, vetëm në 20 ditët e fundit, 212 qytetarë kanë humbur jetën në betejë me virusin. Përveç një ndihme të vogël, Qeveria nuk ka siguruar asnjë vaksinë. E vetmja gjë që Kryeministri Kurti ka ndërmarrë deri më tash – ka qenë një urdhër për izolim për qytetarët e Kosovës, përderisa ministrat dhe deputetët e partisë së tij kanë çarë rrethimin dhe kanë dalë në Shqipëri për të bërë fushatë zgjedhore”.

“Kryeministri Kurti është vaksinuar vetë, dhe ai ndihet komod me faktin se i ka pranuar 25 mijë vaksina donacion – një ndihmë kjo e siguruar nga Qeveria e kaluar, por nuk ka bërë asnjë hap për të siguruar edhe qindra mijëra vaksina të tjera që u duhen më shumë se kurrë qytetarëve të Kosovës”, ka thënë Tahiri.

“Nuk duhet të harrojmë se ai ishte opozitari që thoshte se ai di të qeverisë. Ishte edhe Kryeministër për një periudhë të shkurtër, ku nëse s’ka arritur të bëjë asgjë, së paku ka mundur të mësojë diçka rreth dinamikës së punës së një Qeverie. Prandaj, pretendimi i tij se është ende në fazën e planifikimit – është pretendim i rremë”, u shpreh tutje Tahiri./klankosovaTë ngjashme