Përfitimet fantastike që vijnë nga kastravecat

Përfitimet fantastike që vijnë nga kastravecat

18:32 19/05/2020

Kastraveci i përket familjes së kungullit dhe i ka ushqyer njerëzit për të paktën 3 mijë vjet. 95% e përbërjes së tij është ujë dhe lëkura vepron si një gomë për heqjen e njollave.

Më poshtë do të gjeni disa nga vetitë fantastike që kastraveci ka për organizimin tonë sa i rëndësishëm është që të konsumohet.

Aktivizon kolagjenin e lëkurës-Që do të thotë, ndër të tjera, kastraveci ndihmon në luftimin e ënjtjes, celulitit dhe rrudhave.

Është plot me vitamina-Ai përmban shumë vitamina të ndërlikuara B, acid folik, kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, zink, dhe nëse e konsumoni me lëkurë merrni një dozë të mirë të vitaminës C.

Është shumë i mirë për shëndetin e flokëve.

Freskon aromën e gojës- Është një aleat natyror kundër erës së keqe të gojës.

Ndihmon në rregullimin e tensionit- Kastraveci ul kolesterolin dhe për këtë arsye rregullon tensionin e gjakut.

Pastron organizimin dhe ka veti antikancerogjene- Sidomos për gratë, kastraveci është edhe më i domosdoshëm, pasi përmbajtja e tij e linjitit zvogëlon mundësinë e kancerit të gjirit, vezoreve ose mitrës.

Lëngu i tij rregullon insulinë-Kastraveci ka një efekt të mirë në prodhimin e insulinës, falë një hormoni që gjendet në lëngun e tij. /tvklan.al

Të ngjashme

Grupi

Kallezo