Performanca historike e Maria Callas vjen në një film


Performanca historike e Maria Callas vjen në një film

13:10 18/11/2023

Gjatëdhjetë e pesë vjet më vonë, performance e saj shfaqet me ngjyra për herë të parë pas një procesi restaurimi

Filmi i ri “Callas – Paris, 1958” zhvendoset në një natë Dhjetori në Operën e Parisit, kur Maria Callas bëri debutimin e saj në kryeqytetin francez.

Gjashtëdhjetë e pesë vjet më vonë, performanca e saj triumfuese shfaqet me ngjyra për herë të parë pas një procesi restaurimi nga regjisori Tom Volf dhe ekipi i tij. I pranishëm presidenti francez i asaj kohe dhe yjet e famshëm, duke përfshirë Charlie Chaplin, Brigitte Bardot dhe Dukën dhe Dukeshën e Windsor, shfaqja tre orëshe u transmetua drejtpërdrejt në televizion dhe konsiderohet performanca më e madhe e filmuar e Callas.

“Ju duhet të imagjinoni vetëm se kjo ishte një kohë kur bërja e filmi në vitin 1958 që transmetohej drejtpërdrejtë ishte një arritje teknologjike dhe kishte mbi 30 milionë njerëz që e shikonin. Gazetat e asaj kohe e titulluan “Shfaqja më e madhe në botë”. Pra, ishte një ngjarje e madhe, një ngjarje mbarëbotërore për të cilën flitej kudo.”

Recitali gala mbuloi repertorin e gjerë të Callas dhe përfshinte pjesë nga opera si “Casta Diva” e Normës, “Miserere” nga “Il Trovatore” e Verdit dhe një shfaqje plotësisht të vënë në skenë të “Tosca, Act II”.

Volf, i cili i ka kushtuar 10 vitet e fundit mbrojtjes dhe promovimit të trashëgimisë së Callas, mori në origjinalin e këtij filmi dy vjet më parë.

“Në vitin 2021, unë munda të rimarrë filmin origjinal të asaj nate historike të Parisit në vitin 1958. Dhe kjo, natyrisht, ishte një surprizë e madhe, sepse me sa dija unë dhe me sa dinin të gjithë, e vetmja kopje ekzistuese ishte kopja e njohur bardh e zi, e pluhurosur, e vjetër, e gjeneratës së dytë, të tretë të atij filmi, të atij transmetimi, që në fakt ishte një transmetim i drejtpërdrejtë në dhjetor të vitit 58, që ishte një ngjarje e madhe në Evropë.”

E njohur me emrin Maria Anna Sophie Cecilia Kalogeropoulos ajo lindi në Nju Jork në Dhjetor 1923 nga prindër grekë. E nisi karrierën e saj në Itali, sopranoja greko-amerikane ishte një nga këngëtaret më të njohura dhe më me ndikim të operas të shekullit të 20-të.

Nga një jetë e ndërlikuar familjare, Callas e projektoi veten në skenat më të mëdha të botës, duke dominuar skenën me talentin e saj të pashoq vokal. Ajo mbushi auditoret anembanë globit, ku interpretoi para njerëzve më të famshëm të asaj kohe si Marilyn Monroe dhe Mbretëresha Elizabeth II. Maria Callas bëri debutimin e saj profesional në Shkurt 1941 në një rol të vogël në Operën Kombëtare Greke, përpara se të siguronte rolin e saj të parë kryesor si Tosca në operën e Puçinit me të njëjtin emër në Gusht 1942.

Filmi origjinal ofron një mundësi të rrallë për të dëshmuar gamën e gjerë të interpretimeve të Callas si këngëtare dhe aktore, me rikthimin e ngjyrave që lejon një vështrim më të afërt të gjesteve dhe shprehjeve të fytyrës së saj.

“Këtu duket qartazi puna dhe përpjekjet e jashtëzakonshme dhe të përpikta që janë bërë për restaurimin dhe për ta sjellë imazhin në 4K ultra HD, tërësisht me ngjyra dhe për ta bërë atë aq të gjallë pasi ishte diçka që u xhirua me mjetet e vitit 1958. Pra, ishte një sfidë teknike dhe teknologjike për ne. Por në të njëjtën kohë, kishte edhe një sfidë regjisoriale për të montuar filmin në një farë mënyre që do të bënte nga transmetimi tre-orësh një film 90-minutësh aktual për kinemanë që do të ishte i kuptueshëm dhe i arritshëm nga kushdo. Nuk është diçka për ekspertët që kanë njohuri për operën, kështu duke e parë këtë film jam i bindur se të gjithë do të emocionohen aq sa  sikur po ndjekin një performancë të Callas live.”

Publikimi i filmit përkon me ditëlindjen e 100-të të Callas më 2 Dhjetor dhe lajmin se Angelina Jolie do ta portretizojë atë në një film artistik të regjisorit kilian Pablo Larrain.

Volf drejton fondacionin jofitimprurës Callas, për të cilin thotë se ka një një thesar materialesh.

“Në fakt, fondacioni tani mban një grumbull materialesh që do të na duhen vite për t’i nxjerrë përfundimisht për ta bërë atë të disponueshëm për audiencën. Por ka disa gjëra vërtet emocionuese si regjistrime krejtësisht të panjohura, të pabotuara kurrë. Ka foto nga albumet e saj personale fotografike dhe filma privatë dhe materiale shumë emocionuese të cilat realisht synojmë t’i vëmë në dispozicion të publikut gradualisht dhe në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mbetur autentike dhe me respekt për kujtesën e saj.Kjo është gjëja më e rëndësishme.”

Aktorja amerikane Angelina Jolie do të shfaqet si këngëtarja e operës të shek të 20, Maria Callas për filmin e ardhshëm “MARIA”. Jolie portretizon Callas bazuar në ditët e fundit të artistes greke në Paris në vitet 1970.

Fotot tregojnë Jolie të veshur me kostume që ngjasojnë  me  veshjet origjinale të veshura nga Callas, duke përfshirë spektakle të mëdha dhe një beretë të punuar me grep. Regjisori Larraín është i njohur për punën e tij rreth grave të famshme si “Jackie”  duke portretizuar historinë e socialistes amerikane Jacqueline Kennedy. Në krah të Jolie, në kastin e i MARIA luajnë Pierfrancesco Favino, Alba Rohrwacher dhe Kodi Smit-McPhee.

Pas divorcit me Giovanni Meneghini dhe pas përfundimit të lidhjes së saj me manjatin e anijeve Aristotle Onassis, Maria Callas jetoi vetëm në Paris për disa vjet. Aty ajo vdiq nga një atak në zemër, në moshën 53-vjeçare, më 16 Shtator 1977. Projekti kinematografik “Callas – Paris, 1958” do të shfaqet në kinematë në rreth 40 vende midis Nëntorit dhe Dhjetorit në njëqindvjetorin e Callas.

Klan News


Të ngjashme