Përse duhet të zgjidhni cigaren elektronike

Përse duhet të zgjidhni cigaren elektronike

20:15 29/04/2017

Gjëja më e mirë që mund të bëni për shëndetin është që të lini duhanin. Por në rast se ky ju duket një mision i vështirë, atëherë alternativa e dytë mund të jetë cigarja elektronike.

E – cigarettes

(cigaret elektronike) prej vitesh tashmë janë një zgjidhje komode për shumë duhanpirës.

Megjithatë, ndonëse ato nuk prodhojnë tym, përmbajtja e nikotinës ka bërë që shumë përdorues të tyre të merakosen për faktin se mund të sjellim dëm për shëndetin, si ndikimi në ADN apo prekja nga tumoret.

Tashmë, një studim i ri thotë se cigaret elektronike nuk shkaktojnë kancer.

Të dhënat riforcojnë deklaratat se e

– cigs

janë më të sigurta sesa duhani i zakonshëm.

Shkencëtarët e

British American Tobacco

ekspozuar qelizat laboratorike me shkarkimet të një cigareje elektronike dhe një cigareje normale.

Studimi, i publikuar në revistën mjekësore

Molecular Mutagenesis

, zbuloi se gjurmët e vetme që mbetën në qeliza ishin ato të duhanit normal dhe që favorizojnë zhvillimin e tumorit.

Cigaret elektronike nuk shkaktonin asnjë toksinë që lidhet me kancerin, në çdolloj doze nikotine./tvklan.al

Të ngjashme
UKT