Pesë frutat që ndihmojnë në parandalimin e dehidrimitPesë frutat që ndihmojnë në parandalimin e dehidrimit

08:20 10/06/2020

Ndërsa temperaturat vazhdojnë që të rriten, trupi ka tendencë të humbasë më shumë ujë, duke çuar në dehidrim. Për ta parandaluar këtë gjë, duhet të siguroheni që të rrisni sasinë e ujit që konsumoni gjatë ditës.

Ekspertët rekomandojnë si mjaft të rëndësishëm, konsumimin gjatë ditës të frutave që kanë një përmbajtje të lartë uji. Ato përveçse ndihmojnë në mbajtjen e trupit të freskët, janë gjithashtu të pasura me lëndë ushqyese.

Pesë fruta që duhet të konsumoni rregullisht gjatë verës për të qëndruar larg dehidrimit:

Shalqi

Ky frut përmban 91% ujë dhe është gjithashtu i pasur me likopen, i cili ndihmon në mbrojtjen nga dielli. Përveç kësaj, është i pasur me elektrolite natriumi, magnez dhe kalium.

Luleshtrydhe

Luleshtrydhet gjithashtu përmbajnë 91% ujë. Janë të pasura me antioksidantë, që ndihmojnë në funksionimin më të mirë të trurit.

Banane

Shpesh banania quhet si ushqimi i plotë. Ajo përmban 74% ujë dhe një sasi të mirë të kaliumit.

Ananasi

Ky frut përmban rreth 87% ujë dhe është i pasur me kalcium, mangan, kalium dhe fosfor. Përveç se bën të mundur që trupi juaj të mbetet i hidratuar, gjithashtu eleminon edhe toksinat.

Papaja

Papaja përmban më shumë se 85 % ujë dhe është një burim i pasur i vitaminës C. Ky frut gjithashtu ndihmon në largimin e problemeve të stomakut dhe rrit imunitetin, për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C./tvklan.al
Të ngjashme