Po endej në fushë dhe… – TV KLAN

Po endej në fushë dhe…

Kushton rreth 70 mijë dollarë

Një australian ka zbuluar një copë ari me peshë 1.4 kilogram duke përdorur detektues metali. “BBC” thotë se burri zbuloi metalin e çmuar teksa endej në fushat e arit në Australinë Perëndimore.

Fotoja e arit u shpërnda nga një dyqan në Kalgoorlie, ndërsa vlera e tij besohet të arrijë në rreth 70 mijë dollarë.

Burri, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, mësohet se dilte shpesh në kërkim të arit teksa endej në atë zonë.

Pronari i dyqanit të arit, Matt Cook, tha për “BBC”, se kërkuesit gjejnë sasi të tilla ari pak herë në vit.

Rreth ¾ e arit që prodhon Australia nxirret nga minierat në dhe përreth rajonit të Kalgoorlie. Cook tha se burri e kishte zbuluar arin nën një shtresë kripe, rreth 45 cm nën sipërfaqe.

“Ai hyri në dyqanin tim dhe më tregoi copëzën e çmuar me një buzëqeshje të madhe në fytyrë. Është pak më e madhe se një paketë duhani, por densiteti është i pabesueshëm çka e bën shumë të rëndë”, tha Cook.

Profesori australian, Sam Spearing, shpjegoi se përreth minierave shumë njerëz sillen si kërkues për hobi në fundjavë, por ka të tjerë që e bëjnë atë gjë me kohë të plotë. /tvklan.al

Kategori
KurioziteteTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione