Presidentit Thaçi i kërkohet të vizitojë Luginën e Preshevës

Presidentit Thaçi i kërkohet të vizitojë Luginën e Preshevës

23:27 08/09/2018

Javët e fundit, më shumë se kurrë dhe më shumë se gjithkush, Hashim Thaçi përmend bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën.

Presidenti i Kosovës këtë ide e ka shpalosur, si pjesë të planit për marrëveshjen e korrigjim të kufirit mes dy vendeve, që e kanë mirëpritur edhe përfaqësuesit politike të tre komunave lindore.

Por duket se veç ideja e Thaçit që Presheva, Medvegja dhe Bujanovci të bashkohen me Kosovën nuk po ju mjafton qytetarëve aty. Ata duan që Thaçi ta vizitojë këtë pjesë. Kjo kërkesë vjen në kohën kur në pjesën veriore të Kosovës për vizitë dy ditore po qëndron Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Thaçi këtë ftesë e ka marrë nga organizata “Shpresa” në Bujanovc.

“Ftojmë Presidentin e Republikës së Kosovës, z.Hashim Thaçi, që ta vizitojë Luginën e Preshevës. Të vizitojë korridorin e dhjetë, Banjën e Bujanocit e të Sijarinës, ftojmë t’i vizitojë shqiptarët autokton në Luginë të Preshevës”

, ka shkruar në profilin e tij në Facebook, kryetari i kësaj shoqate, Nevzad Lutfiu./klankosova


Delta
LAJMET

Të ngjashme

KPT
KPT
UKT
UKT
Doktori