Protesta e laborantëve për koncensionin – TV KLAN

Protesta e laborantëve për koncensionin

Teknikët e laboratorit mjeksor të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” kanë protestuar sërish kundër partneritetit me privatin për shërbimin e tyre. Laborantëve dhe mjekëve iu janë bashkuar edhe studentet.

 Sipas tyre dhënia me koncension e laboratorit do të rrezikojë edhe praktikën universitare që ata bëjnë gjatë viteve të shkollimit.

Teknikët e laboratorit kanë ngritur sërish shqëtesimin për vendin e punës, të cilin nuk e kanë të sigurtë pas nënshkrimit të kontratës.

  Janë 18 laboratorë mjekësor dhe 700 teknikë në të gjitha spitalet rajonale që përfshihen në këtë partneritet. Ministria e Shëndetësisë më herët është shprehur se vetem 150 mjekët do të kenë një kontratë me shtetin.

Tv Klan

Kategori
AktualitetTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*