Pse duhet të kosumoni mango gjatë verësPse duhet të kosumoni mango gjatë verës

12:37 28/05/2020

Me rritjen e temperaturave rritet edhe vështirësia për të mbajtur trupin e hidratuar. Edhe një shëtitje e vogël mund t’ju lodhë dhe të shkaktojë dehidratim.

Por nga shumë ekspertë vlerësohet si mjaft e rëndësishme konsumimi i mangos dhe lëngjeve të ndryshme që mund të bëhen me anë të tij.

Mango vlerësohet për përfitimet e tij shëndetësore. Ai është i pasur me  vitaminë A dhe vitaminë E dhe përmirëson sistemin hormonal.

Gjithashtu parandalon dehidratimin dhe ndihmon në kurimin e çrregullimeve të stomakut si kapsllëk, probleme me tretjen dhe diarre.

Konsumimi i mangove ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë, forcon shëndetin kardiovaskular dhe largon toksinat nga trupi.

Gjithashtu ul rrezikun për prekjen nga diabeti dhe sëmundjet e zemrës. /tvklan.alTë ngjashme