Pse nuk duhet t’i lini flokët e lëshuara gjatë gjumitPse nuk duhet t’i lini flokët e lëshuara gjatë gjumit

10:20 06/05/2021

Ndërsa ne investojmë shumë kohë dhe përpjekje në kujdesin e duhur për lëkurën tonë para se të shkojmë në shtrat, flokët tona meritojnë të njëjtën vëmendje. Ndoshta nuk e keni kuptuar, por fjetja me flokë lëshuar mund të shkaktojë më shumë dëm sesa mendoni.

1. Ju mund të zgjoheni me flokë të ngatërruar.

Gjatë natës flokët tuaj ka të ngjarë të bëhen të ngatërohen. Kjo ndodh për shkak të fërkimit që ndodh me jastëkun dhe flokët tuaj. Jo vetëm që do të zgjoheni me flokë të çrregullt, por ky dëmtim i përsëritur përfundimisht mund të dobësojë fijet tuaja.

2. Mund t’ju shkaktojë puçrra.

Nëse keni një lëkurë të ndjeshme, të prirur për puçrra është një ide e mirë që flokët tuaj të mos ju prekin në fytyrë. Vajrat apo kremrat e ndryshëm që përdorni për flokët tuaj mund të futen në lëkurën tuaj gjatë natës dhe t’i bllokojnë poret. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në shpërthime dhe të shkaktojë acarim të lëkurës. Në fakt, njerëzit me flokë të gjatë madje mund të kenë puçrra në shpinë, prandaj largimi i flokëve nga fytyra gjatë gjumit mund të ndihmojë në parandalimin e disa kushteve të lëkurës.

3. Mund të sabotojë rritjen e flokëve tuaj.

Kur flokët tuaj ngatërrohen, kjo do të thotë që kutikula e tyre ngrihet dhe qëndron e hapur. Flokët e dëmtuar rriten ngadalë dhe nëse po ëndërroni flokë të gjatë, sigurohuni që t’i mbroni ndërsa jeni duke fjetur.

4. Flokët tuaj mund të bëhen më shumë të djegura

Ju mund të mendoni se keni provuar çdo produkt të mundshëm për të zbutur flokët tuaj të djegura. Duke lënë flokët lëshuar gjtë gjumit, ato humbasin përmbajtjen e lagështisë. Jastëku juaj mund të jetë përgjegjës për flokët tuaj të djegur, sepse sa më shumë fërkime të krijojnë, aq më shumë lagështi avullohet prej tyre.

5. Mund të shkaktojë ndarje të skajeve.

Ndarja e majave të flokëve nuk janë vetëm të bezdisshme, por nëse keni shumë prej tyre, kjo mund të bëjë që flokët tuaj të duken jo të shëndetshëm dhe të patundur. Nëse nuk i lidhni flokët para se të shkoni në shtrat, të gjitha hedhjet dhe kthimet gjatë natës mund të dëmtojnë flokët duke shkaktuar thyerje dhe ndarje të majave.

6. Mund të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj.

Nëse flini me flokë të lëshuara, kur të zgjoheni në mëngjes do shihni që pamja juaj do jetë e frikshme. Kur jeni duke fjetur, flokët tuaj mund të fërkohen në fytyrë dhe t’ju prishin gjumin. Mënyra më e mirë për t’u kujdesur për flokët tuaj para se të flini, është t’i kapni bisht të lirë.

Bonus: Si t’i mbroni flokët gjatë gjumit

Mbështillini me shami: Një shall prej mëndafshi ose sateni do të mbajë majat e shëndetshme dhe nuk do të largojë lagështirën nga flokët tuaj.

Ndërsa ne investojmë shumë kohë dhe përpjekje në kujdesin e duhur për lëkurën tonë para se të shkojmë në shtrat, flokët tona meritojnë të njëjtën vëmendje. Ndoshta nuk e keni kuptuar, por fjetja me flokë lëshuar mund të shkaktojë më shumë dëm sesa mendoni. /tvklan.al


Të ngjashme