Putin dekreton ligjin anti-sanksione

Putin dekreton ligjin anti-sanksione

18:28 04/06/2018

Vladimir Putin shtoi edhe më shumë fuqinë e tij duke dekretuar një ligj që i jep të drejtën presidentit të ashpërsojë, madje edhe bllokojë marrëdhëniet me vendet e cilësuara si jo miqësore.

Ligji i cilësuar si një masë kundër sanksioneve, u miratua nga të dyja dhomat e parlamentit rus. Presidentit i jepet gjithashtu e drejta të bllokojë importet e mallrave nga këto vende.

Ndonëse nuk përmendet asnjë shtet në paketën e re ligjore, analistët politikë e quajnë atë një lëvizje kundër sanksioneve të Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit.

Në muajin prill, Uashingtoni miratoi sanksionet e fundit ndaj zyrtarëve të lartë rusë, mes tyre Ministri të Brendshëm, ish-kryeministri, si edhe sipërmarrës rusë që janë pranë presidentit Putin, të përfolur si oligarkë.

Marrëdhëniet e Rusisë me SHBA-të, BE dhe vendeve të tjera aleate u përkeqësuan ndjeshëm pas dëbimit të më shumë se 140 diplomatëve rusë nga këto vende. Vala e dëbimeve erdhi pas rastit Skripal, ish-agjentit rus i cili u helmua në Britaninë e Madhe, një vepër për të cilën akuzohet Moska. Mes vendeve të rreshtuara kundër Rusisë ishte edhe Shqipëria, që dëboi dy diplomatë rusë, duke pësuar të njejtën masë nga Moska.

Tv Klan

Të ngjashme