Putin i zgjat dorën e bashkëpunimit BidenPutin i zgjat dorën e bashkëpunimit Biden

17:33 15/06/2021

Para samitit kreu i Kremlinit flet për sulmet kibernetike, Kinën dhe arrestimin e Navalny

E gjithë vëmendja e mediave botërore tanimë është përqendruar në atë që do të thuhet mes dy liderëve botërorë Joe Biden dhe Vladimir Putin. Në një intervistë për kanalin televiziv NBC Neës kreu i Kremlinit është shprehur i hapur për dialog mbi një sërë temash në këtë samit.

“Ne kemi një marrëdhënie dypalëshe që është përkeqësuar në atë që është pika më e ulët në vitet e fundit. Sidoqoftë, ka ende çështje që kanë nevojë për një sasi të caktuar krahasimi dhe përcaktimi i pozicioneve të ndërsjella në mënyrë që çështjet me interes të përbashkët të zgjidhen në mënyrë efektive për të mirën e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Shtetet e Bashkuara për sa i përket marrëdhënies së tyre me Rusinë, do të promovojnë atë që ata e konsiderojnë të rëndësishme dhe të nevojshme për veten e tyre, mbi të gjitha për veten e tyre, në ekonomi, politike dhe ushtarak”, është shprehur Putin.

Një ndër çështjet më të ndjeshme që presidenti amerikan do e diskutoje me Putin në samit janë edhe sulmet kibernetike që kanë prekur kohët e fundit disa prej institucioneve më të rëndësishme në SHBA.

“NATO tha që e konsideron hapësirën kibernetike një zonë të luftuar dhe ajo përgatitet dhe madje zhvillon stërvitje. Çfarë na ndalon ta bëjmë atë? Nëse e bëni atë, ne do të bëjmë të njëjtën gjë. Por ne nuk e duam atë. Ne jemi akuzuar për të gjitha llojet e gjërave: ndërhyrje në zgjedhje, sulme kibernetike dhe kështu me radhë. SHBA është një vend i teknologjisë së lartë. Dhe as edhe një herë ata nuk u munduan të prodhojnë ndonjë lloj prove, vetëm akuza të pabaza. Jam i befasuar që ne ende nuk janë akuzuar për provokimin e lëvizjes Black Lives Matter”, është shprehur ai ndër të tjera.

Putin gjithashtu deklaroi se Rusia do të vijojë  të mbajë marrëdhënie shumë të mira me Kinën përfshirë këtu programet për eksplorimin e hapësirës dhe çështjen e të drejtave të njeriut.

Kreu i Kremlinit foli dhe për arrestimin e kritikut të tij Aleksei Navalny për të cilin u shpreh se çdo person i tillë që është i gatshëm të sakrifikojë veten për vendin pa marrë parasysh qëndrimin e tij si president ai do të marri mbështetje. Takimi i tyre krahasohet me atë të 1985-ës mes Reganit dhe Gorbaçovit, të cilët ranë dakord për reduktimin e arsenalit bërthamor dhe që i parapriu fundit të Luftës së Ftohtë.

Klan News
Të ngjashme