Kreu rus flet për tv shtetëror, thotë se nuk është koha për negociata me Ukrainën

Në një intervistë para zgjedhjeve presidenciale, presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi se Rusia është e gatshme të përdorë armë bërthamore nëse ekziston një kërcënim për sovranitetin ose pavarësinë e saj.

“A jemi vërtet gati për luftë bërthamore? Nga pikëpamja teknike, sigurisht që jemi gati. Raketat janë vazhdimisht të gatshme për të sulmuar. Në SHBA ka mjaft specialistë në fushën e marrëdhënieve ruso-amerikane dhe në fushën e kufizimit strategjik.”

Putin e përshkroi presidentin amerikan Joe Biden si një politikan veteran që kupton plotësisht rreziqet e mundshme të përshkallëzimit dhe tha se ai nuk mendon se bota po shkon drejt një lufte bërthamore.

Mes të tjerash kreu i Kremlinit u shpreh se Rusia nuk ndërhyn në asnjë zgjedhje dhe se do të punojë me çdo udhëheqës të zgjedhur të SHBA-së.

“Shtetet e Bashkuara njoftuan se nuk do të dërgojnë trupa në Ukrainë. Ne e dimë se çfarë janë trupat amerikane në territorin rus. Ata janë ndërhyrës. Kështu do ta trajtojmë atë çështje, edhe nëse ato shfaqen në territorin ukrainas. Biden është një përfaqësues i shkollës tradicionale të politikës jashtme.”

Kërcënimi më i fundit për përdorimin e armëve bërthamore erdhi në fjalimin e tij në gjendjen e kombit muajin e kaluar, kur ai paralajmëroi Perëndimin se thellimi i përfshirja në luftimet në Ukrainë do të rrezikonte një luftë bërthamore.

Putin gjithashtu shprehu besimin se Moska do t’i arrijë qëllimet e saj në Ukrainë dhe lëshoi ​​një paralajmërim të prerë për aleatët perëndimorë, duke deklaruar se kombet që thonë se nuk kanë vija të kuqe në lidhje me Rusinë duhet të kuptojnë se Rusia nuk do të ketë asnjë vijë të kuqe për ta.

“Të gjitha këto sulme ukrainase po ndodh në kohën e dështimeve në vijën e frontit. Ata nuk kanë arritur asnjë nga qëllimet që i vunë vetes vitin e kaluar dhe për më tepër, tani iniciativa është marrë plotësisht nga forcat tona të armatosura.”

Ndërkaq mes të tjerash Putin tha se Rusia nuk është gati për bisedime serioze për Ukrainën dhe nëse ndodhin, por ato duhet të bazohen në realitet. Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA-së, William Burns, paralajmëroi në fillim të kësaj jave se nëse Perëndimi nuk ofronte mbështetjen e duhur për Ukrainën, Kievi do të humbte më shumë territor.

Klan News