Qofte me gjizë dhe ton (Video)

Qofte me gjizë dhe ton (Video)

13:00 15/05/2019

Përbërësit:

370 gr galetë

250 gr ton

200 gr gjizë pa kripë

100 gr parmixhano

40 gr majdanoz

30 gr kaperi

30 gr açuge

6 vezë

Kripë

Piper

Përgatitja:

Vendosim në një tas gjizën, shtojmë në të lëkurë limoni, kripë, piper, 1 kokërr vezë, ton, kaperi, açuge, djathë të grirë dhe galetë. I përziejmë të gjithë ingredientët bashkë dhe pasi brumi të jetë gati e bëjmë në formë sferash dhe brenda tyre vendosim një copë djathë. Sferat e përgatitura i kalojmë në miell, vezë, galetë dhe i skuqim në një tenxhere me vaj ulliri jo më shumë se 150 gradë të nxehtë.

Në një gotë mikseri përgatisim majonezën për t’i shoqëruar. Vendosim një vezë të plotë, një të verdhë veze, lëngun e një limoni, kripë, piper dhe vaj luledielli. I përziejmë të gjithë ingredientët bashkë derisa të formohet majoneza. Vendosim në pjatë fillimisht majonezën dhe mbi të qoftet me gjizë dhe ton.

/tvklan.al

Të ngjashme
UKT