Qofte me perime miks (Video)

Qofte me perime miks (Video)

15:01 04/07/2019

Përbërësit:

350 gr patate

300 gr galetë

200 gr miell

200 gr djathë bri

150 gr karota

100 gr bizele

100 gr kungull jeshil

40 gr borzilok

30 gr majdanoz

5 vezë

2 thelpinj hudhër

1 lt vaj për skuqje

Kripë

Piper

Përgatitja:

Vendosim që të ziejnë patatet në një tenxhere dhe në një tjetër bizelet. Presim në kubikë të vegjël karotat, kungullin, specin djegës, selinon dhe i grijmë imët me mikser. Në një tigan me pak vaj ulliri skuqim hudhrën. Më pas shtojmë perimet e grira në mikser dhe bizelet. Pasi të skuqen i lemë të ftohen për pak minuta. Ndërkohë shtypim patatet, shtojmë në to bukë të grirë, lëkurë limoni, miell, perimet e skuqura, niseshte patatesh, kripë, piper dhe i bëjmë brumë. Brumin e përgatitur e bëjmë në formë sfera dhe brenda tyre vendosim djathë bri. I kalojmë në miell vezë, galetë dhe i skuqim në një tenxhere me vaj për skuqje dhe janë gati./tvklan.al

Të ngjashme
UKT