Rama: Zjarrvënësit meritojnë të kalben në burg, vrasin shpirtin e atdheut


Rama: Zjarrvënësit meritojnë të kalben në burg, vrasin shpirtin e atdheut

12:11 03/09/2021

Kryeministri Edi Rama vlerësoi këtë të premte të gjithë personat që u angazhuan në shuarjen e flakëve gjatë muajit Gusht në vendin tonë. Ai falenderoi Forcat e Armatosura, Policinë e Shtetit, Emergjencat Civile, autoritetet lokale etj. Megjithatë, kreu i qeverisë u ndal në një pikë, zjarrvënësit. Ai u shpreh se personat që ndezin zjarre dhe shkatërrojnë “mushkëritë” e vendit dhe “vrasin shpirtin e atdheut, plagosin trupin e atdheut dhe hedhin në erë, mundimet, djersën, përkushtimin e shumë e shumë gjeneratave”.

Sipas Ramës, këta persona meritojnë të dënohen me burg dhe u shpreh se shpreson që gjykatat të japin vendimet e duhura. Kjo sipas kryeministrit do të bëjë që të parandalohen shumë ngjarje në të ardhmen pasi u jepet mesazhi atyre që mund të jenë zjarrvënës potencial.  

“Nuk mund të rri pa theksuar aspektin kriminal të gjithë këtyre vatrave të zjarrit të cilat në një pjesë të madhe janë rezultat i rritjes dramatike të temperaturave, kudo në botë, por në një pjesë të konsiderueshme janë rezultat i barbarisë së atyre që me një shkrepëse, me një shishe benzinë vrasin shpirtin e atdheut, plagosin trupin e atdheut dhe hedhin në erë, mundimet, djersën, përkushtimin e shumë e shumë gjeneratave duke privuar nga qoftë edhe një qelizë e mushkërive të gjelbërta të këtij vendi, fëmijët e këtij vendi. Më vjen mirë që Policia ka pasur një aktivitet jo vetëm intensiv, por edhe rezultativ. Ka arritur të çojë prapa hekurave një numër jo të vogël barbarësh, të cilët nuk meritojnë të jenë të lirë mes komuniteteve dhe qytetarëve të këtij vendi. Meritojnë të kalben prapa hekurave dhe shpresoj shumë që gjykatat do t’i japin vendimet e duhura dhe uroj shumë që gjykatësit që do të japin këto vendime të jenë në lartësinë e dhimbjes për kaq shumë vlera natyrore të dëmtuara dhe për kaq shumë pemë, burime jete, të shkatërruara. Këto nuk janë pasuria e askujt individualisht, janë pasuria e të gjithëve bashkë dhe ato janë thesari që kemi detyrimin t’ua shtojmë dhe tua trashëgojmë fëmijëve tanë. Ky është një vendim që gjykatësit do t’a japin për fëmijët e tyre. Uroj të bëjnë gjënë e duhur dhe që këta  kriminelë barbarë jo vetëm të kalben në burg, por edhe të shërbejnë për t’u dhënë mesazh atyre që potencialisht mund t’u ngjajnë kur vjen vera e ardhshme”.

Dy persona humbën jetën si pasojë e flakëve në Shqipëri, por Rama tha se numri i viktimave mund të ishte më i madh, por u parandalua nga trupat shqiptare.

“Rritja e temperaturave në vetvete përbën potencial të lartë për zjarre dhe përmbytje, dora e njeriut të shtojë nga vetja për të vënë përpara një sfide gjithë këta prindër, për të vënë përpara një sfide gjithë këta bij e këta bija, prindër të këtij vendi dhe për të ndezur zjarre që shkojnë deri aty ku marrin edhe jetë. Falë trupave janë shpëtuar edhe jetë. Një tragjedi si ajo që përmendëm me humbjen e dy prindërve është shumë e madhe për fëmijët e tyre, por parafytyrimi se mund të kishin qenë shumë më tepër se kaq e bën revoltën dhe nevojën për ndëshkim të zjarrvënësve shumë më të madh”, u shpreh Rama.

Gjatë muajit Gusht në Shqipëri shpërthyen me qindra vatra zjarri duke krijuar situata të rrezikshme në disa zona të ndryshme të vendit. Një pjesë e vatrave ishin ndezur nga dora e njeriut dhe për këtë arsye janë arrestuar disa persona.

Rama falenderon Kim dhe Soreca: Kur kemi nevojë bëhen qytetarë shqiptarë

Kryeministri Edi Rama ka falenderuar ambasadoren amerikane Yuri Kim dhe ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca, gjatë një aktiviteti të organizuar në Farkë për menaxhimin e zjarreve. Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë tha se ambasadorët sa herë që ka nevojë Shqipëria në raste krizash vihen në dispozicion dhe bëhen qytetarë të këtij vendi.

“Goditjet e furishme të natyrës asnjë shtet nuk i përballon i vetëm. Në rastin tonë kemi ende mangësi më të mëdha se sa shumë shtetet të tjera në këtë kontinent dhe prandaj dua t’i shpreh një falenderim të posaçëm qoftë ambasadorit të BE dhe ambasadores së SHBA. Dua të them se falenderimi nuk është as formal dhe as diplomatik. Nuk është madje as falenderim për dy ambasadorë, por falenderim për dy përfaqësues të dy fuqive të mëdha që janë aleatët strategjikë të vendit tonë që për hir të së vërtetës sa herë që Shqipëria ka një nevojë, këtu kam parasysh tërmetet, zjarret, përmbytjet, janë më shumë se ambasadorë, janë qytetarë të këtij vendi dhe njerëz që shqetësohen menjëherë për këtë vend dhe menjëherë vihen në dispozicion si mund të ndihmojnë. Përtej hierarkisë dhe marrëdhënies hierarkike dua t’i falenderoj sepse realisht gjatë gjithë periudhës së Gushtit kanë qenë vijimësisht të vëmendshëm dhe të interesuar qoftë për të marrë vesh si shkoi dita dhe qoftë për të thënë se çfarë do të bëjmë sot”, tha Rama.

Rama flet për Peleshin: Ka nderuar qeverinë

Një falenderim Kryeministri e kishte edhe për Ministrin Peleshi, për të cilin tha se ka nderuar qeverinë.

“Dua të falenderoj Ministrin Peleshi, i cili ka nderuar qeverinë e Republikës së  Shqipërisë në këto muaj sfide duke qenë ditë natë pranë trupave, duke u gdhirë në jug dhe u ngrysur në veri. Kemi qenë në kontakt permanent dhe me forcën e shembullit të tij ka frymëzuar dhe motivuar edhe drejtuesit e tjerë. Jam i bindur që ky është modeli që të gjithë ne kemi detyrimin të kemi parasysh sa herë që sfidat bëhen të atilla që i vëne njerëzit në pozitat e atilla për një motivim më shumë se sa ditët e zakonshme”. /tvklan.al


Të ngjashme