Recetat detoksifikuese të trupit që do ju bëjnë të ndiheni më të ri dhe me bark të sheshtë
Recetat detoksifikuese të trupit që do ju bëjnë të ndiheni më të ri dhe me bark të sheshtë

09:09 01/06/2021

Studimet tregojnë se uji detoks ndihmon trupin tuaj të heqë qafe toksinat, të humbasë peshë dhe të rrisë nivelet e energjisë. Por ka edhe disa përbërës efektivë për këto pije, përveç limonit dhe xhenxhefilit, që mund t’i gjeni lehtësisht në shtëpi.

1. Uji me kripë jo të jodizuar

Rekomandohet një konsumimi i ujit të kripur për të pastruar zorrën e trashë dhe për të trajtuar kapsllëkun kronik. Është gjithashtu e rëndësishme të dimë se kemi nevojë për kripë në sasinë e duhur dhe përjashtimi i saj nuk është një vendim kaq i shkëlqyeshëm. Natriumi ju ndihmon të mbani funksionimin e duhur të nervave, muskujve dhe niveleve të presionit të gjakut kur tretet në gjak.

Provoni të pini ujë të kripur nëse jeni kaps në mënyrë kronike ose nëse po përjetoni lëvizje të parregullta të zorrëve.

Receta:

-Përzieni 2 lugë çaji kripë deti jo të jodizuar dhe 4 gota ujë të ngrohtë.

-Nëse doni ta bëni të ketë shije më të mirë, shtoni pak limon.

-Pijeni atë sa më shpejt të jetë e mundur në stomak bosh.

2. Uji me hudhër

Shkenca moderne konfirmon shumë efekte të dobishme shëndetësore që lidhen me konsumimin e hudhrës. Mund të zvogëlojë presionin e gjakut, të luftojë sëmundjen, të përmirësojë nivelet e kolesterolit dhe të detoksifikojë trupin nga metalet e rënda. Ndodh për shkak të përbërjeve të squfurit që merrni kur hudhra pritet, shtypet ose përtypet.

Por të gjitha këto përfitime shëndetësore mund t’i merrni edhe pa e ngrënë.

Receta:

-Merrni 2 copa hudhër dhe i prisni në feta.

-Prisni për 10 minuta dhe më pas përzieni ato me 500 ml ujë dhe konsumoheni.

3. Ujë me mollë dhe kanellë

Molla dhe kanella mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të forconi metabolizmin. Përzierja e këtyre përbërësve do të shtojë disa antioksidantë të rëndësishëm në dietën tuaj, përfshirë vitaminat C dhe B.

Kanella ka shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë uljen e kolesterolit dhe luftimin e diabetit.

Receta:

-Prisni 2 mollë në feta dhe vendosi së bashku me dy shkopinj kanelle në një bidon me ujë.

-Vendoseni në frigorifer për një orë për të marrë të gjitha aromat dhe konsumoheni.

4. Uji me kube akulli kastravec

Një pije freskuese me aromë kastraveci mund t’ju ndihmojë nëse doni të anashkaloni dëshirën për të konsumuar pije me gaz. Është një antioksidant natyral dhe ka vetëm 34 kalori në 1 kastravec të madh. Mund të shtoni kastravec të freskët ose thjesht të përmirësoni shijen e pijeve tuaja.

Receta:

-Priteni kastravecin në kuba të vegjël dhe vendosini në frigorifer tek ngrirja.

-Kur jeni të etur hidhini këto kuba kastraveci në ujë.

-Ju gjithashtu mund të shtoni limon ose nenexhik për të përmirësuar shijen.

5. Uji me piper të zi

Piperi i zi është një përbërës i shkëlqyeshëm nëse doni të detoksifikoni trupin tuaj dhe të humbni pak peshë. Studimet pretendojnë se ai ka veti antioksiduese që mund të ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit, plakjes së parakohshme dhe sëmundjeve të zemrës. Për më tepër, mund të përmirësojë metabolizmin e sheqerit dhe të ulë nivelet e kolesterolit.

Receta:

Merrni përbërësit e mëposhtëm: Gjysmë lugë gjelle kokrra piperi të zi, 1 lugë xhenxhefil të integruar, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 limon dhe 2 gota ujë.

-Përzieni piperin e zi me xhenxhefil të integruar hidhini pak mjatë dhe përziheni mirë.

-Vloni ujin dhe derdheni në gota. Shtoni një lugë gjelle të përzierjes në një gotë ujë. Shtoni lëngun e gjysmës së limonit (nëse ju pëlqen limoni). Mos prisni derisa të bëhet ftohtë, pijeni të ngrohtë.

6. Ujë me rozmarinë

Përfitimet e rozmarinës janë mbresëlënëse. Studimet treguan se mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes, kujtesës dhe sistemit imunitar. Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se rozmarina mund të jetë e mirë për trurin tuaj dhe të punojë si një lloj mbrojtjeje neurologjike.

Receta:

-Merrni një kërcell rozmarinë të freskët.

-Merrni një limon dhe prijeni ne feta.

-Vendosni fetat e limonit dhe rozmarinë në një kavanoz (0.9 litra).

-Ftojeni këtë pije në frigorifer për të paktën 2 orë (ose brenda natës).

Ju lutemi, këshillohuni me një specialist nëse mund ta përdorni të gjithë përbërësit e sipër përmendura. /tvklan.al

Të ngjashme