Rikthehen debatet brenda Akademisë së Shkencave

Rikthehen debatet brenda Akademisë së Shkencave

21:06 06/02/2023

Shkak nisma për heqjen e kufizimit të mandateve për kryetarin

Akademia e Shkencave mblodhi sot të gjithë anëtarët për të shpalosur buxhetin dhe projektet për vitin 2023, por debat krijoi një tjetër çështje, një projektligj i dërguar në kuvend për ndryshimin e një pike në ligjin e 2019-ës, që ndalonte rikandidimin e drejtuesit aktual për dy mandate radhazi.

Heqja e togfjalëshit “radhazi”, në propozimin e një grupi deputetësh të PS,  ka rindezur një debat të vjetër në Akademi, që drejtimi mos bëhet nga i njëjti person, si në të shkuarën por të ketë rrotacion.

Por pyetjes nëse dëshiron një tjetër mandat, kryetari aktual Skënder Gjinushi i përgjigjet:

Në prioritet e 2023, Gjinushi nuk la pa përmendur as bashkimin me institutet që dikur i kishte në një çati dhe veçanërisht me Akademinë e Albanologjisë, një dëshirë e shprehur më herët por e kundërshtuar nga shumë studiues.

Në listën e prioriteteve këtë vit krahas projekteve madhore albanologjike do te jenë edhe veprimtaritë shkencore, me një buxhet prej 189 milionë Lekë.

Tv KlanTë ngjashme