Rikthehen sërish tensionet Greqi – TurqiRikthehen sërish tensionet Greqi – Turqi

17:36 13/10/2020

Athina: Pa tërhequr “Oruc Reisin” nuk ka dialog me Ankaranë

Rikthehen tensionet mes Greqisë dhe Turqisë pas vendimit të Ankarasë për të rikthyer në ujërat e Mesdheut Lindor anijen sondë “Oruc Reis” që kryen kërkime për hidrokarbure.

Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas, tha se Athina nuk do të marrë pjesë në dialogun me Ankaranë që synon gjetjen e një zgjidhje për mosmarrëveshjet mbi Zonat Ekskluzive Ekonomike në Mesdheun Lindor, për sa kohë anija sondë turke ndodhet atje në mënyrë të jashtëligjshme.

Ndërsa ministri turk i mbrojtjes, Hulusi Akar, bëri thirrje për nisjen e menjëherëshme të dialogut. Gjatë një fjalimi, Akar u bëri thirrje grekëve të mos venë në provë durimin e Turqisë, por të ulen për të gjetur zgjidhje me dialog konform parimeve të fqinjësisë së mirë, marrëveshjeve bilaterale e ligjeve ndërkombëtare.

Bashkimi Europian ka paralajmëruar sanksione ndaj Turqisë në samitin më të afërt, atë të Dhjetorit, nëse vazhdon me kërkimet për gaz dhe naftë në Mesdheun Lindor.

Tv Klan


Të ngjashme