Rikthehet moti i keq në Itali

20051202 - GENOVA - CRO : MALTEMPO: LIGURIA; CONFERMATO ALLERTA 1, NEVE NELL'ENTROTERRA Pioggia su Genova, ma finora senza danni. Resta confermato l' allerta 1 emesso ieri dalla protezione civile della Liguria a causa del perdurare di una perturbazione che da ieri insiste sulla regione. Il bollettino meteo, che conferma le previsioni, avvisa di nevicate sull' interno a quote collinari, piu' probabili sopra gli 800 metri. Pioggia e nevischio hanno interessato per l' intera giornata il sistema viario provinciale senza procurare intoppi alla circolazione. Tutte le strade sono percorribili. LUCA ZENNARO / ANSA / PAL

Rikthehet moti i keq në Itali

11:50 21/12/2019

Rikthehet moti i keq në Itali. Pjesa verilindore e vendit është përfshirë nga reshje e shtrëngata shiu. Në Liguria është shpallur gjendja e emergjencës dhe pjesa më e madhe e shkollave dhe portet janë mbyllur. Autoritetet në Milano janë vënë në gatishmëri për shkak se lumenjtë rrezikojnë që të dalin nga shtrati.

Erërat e forta që i kalonin 70 kilometra në orë si dhe reshjet e dendura të shiut kanë pushtuar edhe rajonet perëndimore. Autoritetet iu kanë bërë thirrje qytetarëve që të tregojnë kujdes.

Në Genoa disa fluturime u anuluan për shkak të mjegullës dhe erës së fortë. Në zona të tjera të Italisë si në Lombardi, Piemonte por dhe në Sardenjë e Lazio është ndezur alarmi portokalli .

Departamenti italian i Mbrojtjes Civile paralajmëroi se reshjet e shiut si dhe erërat e forta do godasin edhe zonat jugore dhe qendrore të Italisë. Sipas meteorologëve, moti do të përkeqësohet gjatë orëve në vijim.

Klan PlusTë ngjashme