Rudina – Emisioni 14 Shtator 2020


Rudina – Emisioni 14 Shtator 2020

19:06 14/09/2020

Petri Bozo: Veshtiresite e zhvillimit te nje spektakli ne kohe pandemie!

E ftuar në emisionin “Rudina” në Tv Klan ka qenë Iljada Baci, vajza e cila u kurorëzua si më e bukura e Shqipërisë në “Miss Shqipëria 2020. 16-vjeçarja nga Erseka ka arritur të “rrëmbejë” kurorën mes 26 konkurenteve.

E pyetur nga Rudina Magjistari se a ka besim që mund të fitojë edhe “Miss Globe”, Iliada është shprehur që vetëbesimi i saj është rritur më shumë, por prap do e konsiderojë si një eksperiencë, pa patur pritshmëri të larta që në fund të mos zhgënjehet.

Rudina Magjistari: Të uroj suksese e në “Miss Globe”, e pret me emocion, ke besim se mund ta fitosh? Iliada Baci: Sigurisht që kam më shumë vetëbesim, por prap së prapi dua të futem me atë idenë që thjesht shijoje. Anjëherë me pritshmëri sepse nuk dua të zhgënjehem, është shumë e vështirë të zhgënjehesh kur ke pritshmëri të mëdha. Më mirë ta marr si një eksperiencë dhe do e shohim se çfarë do ndodhë. /tvklan.al

Agron Domi: “Liqeni im” eshte testamenti artistik i Gjergj Xhuvanit!

Ndonëse në kushte pandemie në datë 19 deri më 25 Shtator do të zhvillohet edicioni I 18-të i “Tirana Film Festival” tek Amfiteatri tek Liqeni. Celja e “TIFF” do të jetë me filmin e fundit të regjisorit të ndjerë Gjergj Xhuvani “My Lake”, “Liqeni im”.  Slogani i TIFF 2020: PICTURE YOUR LIFE | CREATE THE FUTURE

Sinopsi I filmit “My Lake”: Djaloshi Kristo jeton në një fshat në buzë të Liqenit të mrekullueshëm të Prespës, një vend i vecante ku ndahen ujerat në kufijtë e tre vendeve të Ballkanit Shqipëria, Maqedonia dhe Greqia.Për të mbajtur familjen e tij, Kristo është bërë një kontrabandues i marihuanës, duke përdorur varkën e tij dhe Njohjen e mire te ujërave të liqenit për të transportuar pako me droge nga ana shqiptare ne ate maqedonase.

Aktore: Ariton Pollozhani/Tristan Halilaj/Elia Zaharia Zogu/Julinda Emiri/Luiza Xhuvani/Birçe Hasko/Miriana Deti/  Prodhuar nga On Film Production/ producent: Dritan Huqi

Filmi që do të mbyllë festivalin do të jetë “Ëilloë”/Premiere kombetare nga regjisori i famshem, fitues i Venecias me ‘Before the Rain’ dhe kandidat per Oscar vjen me filmin e fundit SHELGU ekskluzivisht ne TIFF si nje bashkeprodhim i Banana Film Maqedoni dhe Tirana Film Institute, Shqiperi.Synopsis i shkurtër: Dy histori e gjysme dashurie – njëra mesjetare dhe tjetra bashkëkohore – pasqyrojnë dhe kontrastojnë njëra-tjetrën. Edhe pse i ndajnë disa shekuj, personazhet e filmit “Shelgu” kanë të njëjtat shqetësime, gëzime dhe ëndrra.

Ne total të edicionit të 18-të “TIFF” do të shfaqen 230 filma të selektuar nga 2400 aplikime. Do të jenë 120 filma ne konkurrim nga te gjitha kategorite dhe zhanret kinematografike nga 60 vende te botes, perfshire edhe filmin ne shqip. Ndërsa 110 filma do te jene nuk do të jenë në garë. 60 vende te botes perfaqesohen ne TIFF 2020.

 *Agron Domi është anëtar aktiv votimi në institucionin më prestigjioz kinematografik Evropian, EFA – Akademia Evropiane e Filmit. Kjo Akademi është themeluar në vitit 1989 nga emrat më të njohur të kinematografisë Evropiane, si: Ingmar Bergman (Presidenti i parë i EFA), Federico Fellini, Bernardo Bertolucci, Krzysztof Zanussi, Claude Chabrol, Andrzej Ëajda, Krzysztof Kiesloëski , Dusan Makavejev, Theo Angelopoulos, Pedro Almodóvar, Ëim Ëenders dhe shumë të tjerë …

Vere 2020/ Ku pushuan personazhet e njohur shqiptare?Të ngjashme