Rusia dëbon 2 diplomatë finlandezë
Rusia dëbon 2 diplomatë finlandezë

14:03 17/05/2022

Presidenti finlandez, i cili ndodhet për vizitë në Stokholm, shprehet i sigurt se Finlanda dhe Suedia mund të arrijnë një marrëveshje me Turqinë mbi kundërshtimet e saj që dy vendet të anëtarësohen në NATO.

Sipas Reuters, Sauli Niinisto i tha parlamentit suedez: “Jam i sigurt se, me ndihmën e diskutimeve konstruktive, ne do ta zgjidhim situatën”.

Ndërkohë, ministria e jashtme e Rusisë ka thënë se dy anëtarë të stafit në ambasadën e Finlandës në Moskë do të duhet të largohen nga vendi në përgjigje të një lëvizjeje të ngjashme nga Helsinki./tvklan.al

Të ngjashme