Rusia dhe Ukraina arrijnë marrëveshje për armëpushim

Rusia dhe Ukraina arrijnë marrëveshje për armëpushim

10:39 10/12/2019

Ukraina dhe Rusia janë pajtuar të zbatojnë një armëpushim “të plotë dhe gjithëpërfshirës” në lindje të Ukrainës para fundit të vitit 2019, pas bisedimeve të nivelit të lartë mes dy vendeve.

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelensky u takuan për herë të parë ballë për ballë në Paris të hënën.

“Palët angazhohen për një zbatim të plotë dhe gjithëpërfshirës të armëpushimit, përmes zbatimit të të gjitha masave të nevojshme të mbështetjes së armëpushimit, para fundit të vitit 2019”, thuhet në komunikatën pas takimit.

Luftimet forcave të qeverisë ukrainase dhe rebelëve të mbështetur nga Rusia kanë shkaktuar vdekjen e rreth 13.000 njerëzve, gjatë një periudhe pesë vjeçare të luftimeve.

Bisedimet u ndërmjetësuan nga Presidenti i Francës Emmanuel Macron dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel.

Putin dhe Zelenskey ranë dakord po ashtu të shkëmbejnë të gjithë të burgosurit e mbetur nga konflikti në lindje të Ukrainës, deri në fund të vitit. /REL


Grupi
LAJMET
Të ngjashme
Grupi