Samiti i Egjiptit mbledh liderët më të mëdhenj të botës (16 Tetor 2000)


Samiti i Egjiptit mbledh liderët më të mëdhenj të botës (16 Tetor 2000)

10:20 16/10/2000

Vëmendja e opinionit botëror është mbërthyer sot në Egjipt. Vendi i piramidave sot ul përballë njëri tjetrit armiqtë shekullor të Izraelit dhe Palestinës. Kanë mbërritur në Sharm El Shaik Presidenti i SHBA-së Bill Klinton i shoqëruar nga sekretarja e shteti Ollbrajt. Kryeministri izaelit Barak, lideri palestinez Arafat, mbreti i Jordanisë Abdullahu i II-të, presidenti egjiptian Mubarak, sekretari i përgjithshëm i OKB-së Kofi Anan si dhe komisoneri i Politikës së Jashtme Havier Solana.

Për të ndalur dhunën e madhe në Lindjen e Mesme, duket tashmë se konflikti ka marrë përmasa të paparashikueshme. Baraku në takimin e tij me presidentin egjiptian është shprehur i prerë se ka bërë ç’është e mundur për të evituar dhunën. Dhe në takimin me Klinton, Barak është shprehur se ka bërë maksimumin për ndalimin e situatës së krijuar. Pala izraelite kërkon të stabilizojë situatën në territoret e pushtuara dhe arrestimin e disa pjesëtarëve islamikë të implikuar në akte terroriste./tvklan.al

Gazetare: Mirela Milori


Të ngjashme