Sëmundjet seksualisht të transmetueshme: Mjekimet natyrale për t’i trajtuar në shtëpi


Sëmundjet seksualisht të transmetueshme: Mjekimet natyrale për t’i trajtuar në shtëpi

08:40 29/09/2020

Gonorrea është një infeksion i zakonshëm seksualisht i transmetueshëm (IST) i shkaktuar nga bakteret Neisseria gonorrhoeae. Transmetohet nga një person tek tjetri gjatë kontaktit seksual, përfshirë marrëdhëniet orale, anale ose vagjinale.

Për fat të mirë, ai mund të trajtohet lehtësisht. Pa trajtim, gonorrea mund të shkaktojë një sërë problemesh shëndetësore afatgjata si për gratë ashtu edhe për burrat. Tek burrat, gonorrea e patrajtuar mund të çojë në epididymitis, një inflamacion i tubit që mbart spermatozoidë. Epididimiti i rëndë mund të rezultojë në infertilitet. Tek gratë, mund të shkaktojë sëmundje inflamatore të legenit, e cila mund të çojë në komplikime të tjera, të tilla si: infertilitet, shtatzëni ektopike dhe abscese të legenit.

Nëse jeni shtatzënë, gonorrea mund të transmetohet tek i porsalinduri juaj, i cili më pas mund të vuajë infeksione të kyçeve, verbëri dhe infeksione të lidhura me gjakun. Si te burrat ashtu edhe te gratë, gonorrea mund të hyjë edhe në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojë një gjendje të quajtur infeksion të shpërndarë gonokoksik (DGI), e cila në raste të rënda, mund të jetë e rrezikshme për jetën.

Mjeku juaj mund të përshkruajë antibiotikë për trajtimin e gonorresë. Por disa kura natyrale janë përdorur me shekuj për të trajtuar këtë IST. Këtu janë disa nga mjetet juridike në shtëpi për gonorrea.

Hudhër

Për shkak të vetive të tij antibakteriale, hudhra përdoret si ilaç i zakonshëm në shtëpi për infeksionet bakteriale. Një studim i vitit 2005, i cili shqyrtoi efektet e produkteve dhe ekstrakteve të hudhrës në bakteret që shkaktojnë gonorre, zbuloi se 47 përqind e produkteve treguan aktivitet antimikrobik kundër baktereve. Sidoqoftë, ky studim është bërë në një mjedis laboratorik, jo tek njerëzit me gonorre.

Uthull molle

Wshtë një nga ilaçet më të njohura të gonorresë natyrore. Uthulla e mollës mund të merret me gojë ose të zbatohet topikisht si zgjidhje. Karakteristikat antibakteriale të uthullës së mollës mund t’ju ​​ndihmojnë, por kini kujdes është gjithashtu shumë acid, gjë që mund të irritojë indet delikate të organeve gjenitale. Gjithashtu, asnjë studim nuk i ka mbështetur ose hedhur poshtë këto pretendime.

Goldenseal

Bima Goldenseal, e njohur gjithashtu si berberine ose Hydrastis canadensis L., është e njohur për vetitë e saj antimikrobike. Ky u përdor si një trajtim për gonorrea nga kolonët evropianë në vitet 1800. Disa studime kanë ekzaminuar goldenseal si një alternativë ndaj antibiotikëve për të trajtuar bakteret staph rezistente, por nuk ka ndonjë hulumtim të rëndësishëm në lidhje me goldenseal për të trajtuar gonorrean.

Ju mund të merrni goldenseal në formë kapsule për gëlltitje dhe gjithashtu si kremra për përdorim lokal. Para se të merrni kapsulën, konsultohuni me një mjek ose herbalist të trajnuar për dozën e duhur.

Ekinacea

Karakteristikat anti-inflamatore të ekinaceas mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit në organet seksuale, përfshirë gonorrean. I disponueshëm në formën e xhelit ose kremit, aplikimi i tij lokal është i njohur për të ndihmuar në lehtësimin e problemeve të lëkurës dhe qetësimin e acarimit. Marrja e ekstraktit të ekinacea stimulon gjithashtu sistemin imunitar.

Aloe Vera

Kjo barishte e fuqishme mund të hidratojë lëkurën tuaj dhe të përshpejtojë procesin e shërimit të plagës. Gjithashtu ka veprimtari anti-inflamatore dhe antibakteriale. Mund ta përdorni si xhel dhe të pini lëngun e tij për të përfituar.

Mënyra më e mirë për të shmangur kontraktimin e gonorresë ose ndonjë sëmundje ngjitëse seksuale është të përdorni gjithmonë prezervativ gjatë seksit. Nëse e dini që partneri juaj ka një sëmundje ngjitëse seksuale, është më mirë të shmangni marrëdhëniet seksuale krejtësisht derisa të kurohet. /tvklan.alTë ngjashme