Biden paralajmëron më shumë sulme nëse nuk ndalen goditjet ndaj anijeve tregtare dhe ushtarakae në Detin e Kuq

SHBA kryen një sulm të ri në një vend Houthi në Jemen, një ditë pas sulmeve të ndërmarra nga një sërë vendesh perëndimore.

Në atë që SHBA e quajti një veprim pasues ndaj sulmeve të së enjtes mbrëma, një anije amerikane qëlloi raketa në një vend radar. Pentagoni ka bërë të ditur se sulmi amerikano-britanik zvogëloi kapacitetin e Houthis për të kryer sulme të reja. Ushtria amerikane tha se 60 objektiva në 28 vende u goditën.

Sulmi i fundit në Jemen u krye me raketa Tomahaëk të cilat kanë GPS dhe mund të programohen, sipas ushtrisë amerikane. Ato përdoren kryesisht nga Marina e SHBA dhe Marina Mbretërore në operacionet e sulmeve tokësore. Ndërkaq nga ana tjetër një raketë qëlloi një anije në Detin e Kuq, në një sulm të dukshëm të Houthi. Raketa u lëshua afërsisht 90 milje në juglindje të Adenit, në Jemen. Raketa ra në ujë rreth 400-500 metra larg nga anija. Nuk raportohet për të lënduar apo dëme. 

Kanali televiziv i lëvizjes Houthi Al-Masirah raportoi se Shtetet e Bashkuara dhe Britania po synonin kryeqytetin e Jemenit Sanaa duke kryer disa bastisje. Ndërsa udhëheqësit Houthi u betuan për hakmarrje, Biden paralajmëroi se ai mund të urdhërojë më shumë sulme nëse ata nuk ndalojnë goditjet ndaj anijeve tregtare dhe ushtarake .

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ambasadorja e SHBA Linda Thomas-Greenfield mbrojti sulmet në Jemen, duke thënë se ato kishin për qëllim të degradonin aftësinë e Houthis për të vazhduar sulmet e pamatura kundër anijeve dhe anijeve tregtare.

Ambasadori i Rusisë në OKB Vassily Nebenzia tha më herët se SHBA-ja dhe Britania të vetme shkaktuan një përhapje të konfliktit në të gjithë rajonin. Në Uashington, Kirby deklaroi se SHBA-të nuk janë të interesuara për të nisur një luftë me Jemenin. Në një vend të varfër që sapo doli nga gati një dekadë lufte që solli miliona në prag të urisë, njerëzit që kanë frikë nga një konflikt i ri.

Pas sulmeve gjatë natës të udhëhequr nga SHBA dhe Britania e Madhe  mijëra mbështetës të Houthi protestuan në kryeqytetin e Jemenit, Sanaa. Turmat me flamujt e Jemenit dhe Palestinës u mblodhën në Hodeida, Taiz dhe Aden për të dënuar sulmet e SHBA-së dhe Britanisë dhe për të riafirmuar mbështetjen e tyre për palestinezët.

Klan News